Acceptare site clona in Google Adsense

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
cadou
Mesaje: 328

Acceptare site clona in Google Adsense

Am cumparat in urma cu o luna un site (nu include si domeniul) ce era inscris in programul google adsense, site-ul acela nu mai exista, desi in cautarile pe google se mai gasesc ceva rezultate dar daca intri pe acele rezultate primesti eroarea ca nu sa gasit serverul bla bla ... in concluzie nu mai exista acel site.
Am incercat sa inscriu domeniul meu cu site-ul ce l-am cumparat (scriptul) , dar mi se respinge cererea ...
Ce as putea face ? Ceva sfaturi ?

P.S ceva idei de domenii ? nu neaparat un cuvant care sa reflecte asupra subiectului site-ului ....

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Cei mai in masura sa-ti raspunda la intrebarea despre "acceptare site in adsense" sunt cei de la google suport.
Cred ca poti sa le scrii pe pagina de la adresa urmatoare:
https://support.google.com/adsense

- In dreapta sus e Contact Us, alegi: Polices. Mai departe vezi ce categorii prezinta (de exemplu "Monitor your site content -> E-mail support").

Chiar daca nu te descurci cu engleza, poti sa le scrii si in romana.
- In mesajul de respingere ar trebui sa fie mentionate motivele si ce trebuie remediat.

- Parere personala: Nu accepta site-uri care sunt copii de continut ale altui site, daca nu esti proprietarul si celui care nu mai e accesibil.

Despre idei nume de domeniu nou, alege ceva cu cat mai putine caractere, maxim 6 (3, 4 mai profitabile).

cadou Mesaje: 328
Multumesc pentru raspuns.
Poti dezvolta putin argumentul: "Nu accepta site-uri care sunt copii ale altui site, daca nu esti proprietarul si celui care nu mai e accesibil."
Copii ale altui site, la ce te referi ?
Nu am reusit sa gasesc un email de contact sau un formular de contact ...

MarPlo Mesaje: 4343
Copie de site inseamna continut copiat.
Daca e vorba ca ai obtinut acel site impreuna cu baza de date /continutul pe care il avea indexat de google, si vrei sa faci un alt site cu aceeasi baza de date /continut, se considera copie.
Daca ai fi proprietarul site-ului cu continutul original, se poate muta continutul pe un nou domeniu al lui, din motive personale, deoarece ii apartine.

- De aceea google nu accepta sa fie adaugat Adsense pe site-uri copiate (cu continut copiat: text, poze); fiindca asa cum tu spui ca l-ai cumparat, altul ar fi putut sa-l obtina prin hacking.

- Link-ul "Contact Us" apare la acea pagina de suport (in dreapta-sus) daca in browser esti logat la contul tau Adsense.
Sau daca ti-au trimis mesaj de respingere, pate au acolo vreun link de contact, sau sa dai Reply la acel email.

cadou Mesaje: 328
In mesajul de respingere nu au o adresa de contact.
Pai daca as vorbi cu fostul proprietar, oare pot rezolva ceva ?
Sa le trimită el un email ceva in care sa le explice situația ?
Eram logat in contul meu de adsense dar nu am găsit nicăieri un formular/adresa de contact.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu stiu, nu tine de competenta mea.
Cei de la Adsense pot spune ce trebuie facut in acea situatie.
la mine apare butonul Contact Us dupa cum se vede in aceasta imagine:
Fişiere ataşate
adsense_contact.png
adsense_contact.png (94.61 KiB) Vizualizat de 1840 ori

MarPlo Mesaje: 4343
Daca site-ul care a avut acel continut a avut Adsense anulat pe motiv de continut necorespunzator (indecent, sau politici de autor), site-ul nou cu acelasi continut mutat pe el (indiferent cui apartine) nu e acceptat de Adsense.

cadou Mesaje: 328
La tine apare acel buton de contact pentru ca tu esti acceptat in program.
Acel site NU a avut adsense anulat ! Asta stiu sigur :)
Nu am putut atasa imaginea, primesc eroarea : "Nu a fost posibilă determinarea dimensiunilor imaginii."
Am atasat un link catre imagine :
cobadin.ro/Untitled.jpg

MarPlo Mesaje: 4343
Te pot ajuta cu acest sfat:
- Sa-ti faci un site cu continut propriu, original (fara statusuri, bancuri si alte prostii copiate). Pune pe site ceea ce te reprezinta pe tine, lucruri pe care mintea ta le face din ceea ce iti place si la ceea ce te pricepi; original si dezinteresat de a placea altora; ceea ce vrei sa transmiti sau sa te perfectionezi.
- Dupa ce ai vreo 10 pagini, pune Adsense pe acel site pentru a-ti fi acceptat si functiuonal contul de Adsense.

Dupa ce este functional, il poti pune si pe alt site al tau. Atunci va afisa publicitate direct pe acel site, fara asteptare. Intre timp, in functie de orarul lor il verifica si, daca e cazul, prin avertizari ei te pot indruma ce sa corectezi.
Sunt mai cooperativi cu conturile acceptate.

- Ceea ce faci te face.

cadou Mesaje: 328
Am sa incerc ceea ce mi-ai spus !
Multumesc pentru sfat :)

cadou Mesaje: 328
Am incercat ceea ce mi-ai zis, am cateva pagini ce sunt originale, dar iar mi sa respins cererea in adsense.
De ce mi se raspunde in engleza(primesc email in engleza) cand eu aplic site-ul ca este in lb romana ?

Din motivele ce se numara in raspuns ar fi:
"Here are some recommendations to help you improve the user experience on your site and comply with AdSense criteria:

It’s important for sites displaying Google ads to offer significant value to the user. As a publisher, you must provide unique and relevant content that gives users a reason to visit your site first.
Don’t place ads on auto-generated pages or pages with little to no original content.
Your site should also provide a good user experience through clear navigation and organization. Users should be able to easily click through your pages and find the information they’re seeking."
Poti arunca un ochi pe site-ul meu si sa imi spui oare ce ar avea nevoie site-ul pentru a fi acceptat ? ?

Multumesc anticipat !!!

MarPlo Mesaje: 4343
Siteul tau gen socializare /Facebook asa cum il ai nu ofera un continut relevant; de fapt, paginile principale sunt de profiluri, nu au un continut aparte sau util, ci doar ceva repetitiv cu mici diferente: o poza, varsta, locatie.
Deci:
1. Nu are un continut propriu al tau, original, sau calitativ in informatii necesare sau utile cuiva. La asta se refera:

Cod: Selectaţi tot

As a publisher, you must provide unique and relevant content that gives users a reason to visit your site first.
Don’t place ads on pages with little to no original content.
2. Titlurile paginilor sunt incorecte, autogenerate, in toate apare: 'Facebook bree.ro
3. Multe link-uri false. Cele de la sub-meniurile: Emisiuni, Muzica, Filme, Povesti, ... afiseaza aceeasi pagina: 'discutii.php'.

- Parerea mea: Daca vrei sa iti fie aprobat contul de Adsense, incearca cu alt gen de site pe care sa publici continut original, scris si produs de tine, nu copiat din alte site-uri, si nici repetitiv, autogenerat cu doar niste numere si adrese /locatii.
Si sa nu pui Adsense in ferestre Pop-up.

Subiecte similare