Adaugare mesaje-comentarii in pagini din site

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Avatar utilizator
ionatan
Mesaje: 94

Adaugare mesaje-comentarii in pagini din site

Buna!
As vrea sa stiu daca se poate include codul pentru adaugare mesaje si in alte pagini din site de ex nu doar in
siteul_meu.com/users.php?usr=admin
ci as vrea
siteul_meu.com/video.php?id=binecuvantare_elim_20_02_2012
in aceasta pagina sub playerul video as vrea sa apara formularul de adaugare mesaje-comentarii.
Am incercart sa adaug separat scriptul de adaugare comentarii dar nu functioneasa corect.... multumesc,
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Pentru adaugare mesaje-comentarii in pagini din site poate fi utilizat scriptul de aici -> Script comentarii cu paginare, sau cel simplu, fara baza de date -> Script Comentarii.
Cel din scriptul de inregistrare /logare e integrat in el si nu merge separat, oricum, e facut dupa "Script-ul de Comentarii cu Paginare", care din cat l-am testat, functioneaza bine.
- Daca ai observat erori la el, si scrii care sunt, poate vor fi corectate.

ionatan Mesaje: 94
salut,
da asa este, "Script-ul de Comentarii cu Paginare" functioneaza corect si imi place. am incercat sa il implementez in site, acest site are si Script Utilizatori - Inregistrare si Autentificare / Logare ,dar ceva nu merge.. amandoua scripturi folosesc mai multe fisiere cu acelasi nume... dar continut ceva diferit... etc de ex usrincls/texts.php - comm/texts,php si altele am sa mai incerc o data ca sa sttiu exact eroerea care imi da.
Multumesc,
Cu respect, Ionatan
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

ionatan Mesaje: 94
Buna;
uite, acuma am adaugat Scriptul comentarii cu paginare,in site,care de asemenea are scriptul Utilizatori - Inregistrare si Autentificare / Logare. Dupa cum spuneam ,mai sus... imi da eroarea aceasta:
Fatal error: Cannot redeclare jstexts() (previously declared in /homepages/8/d279995505/htdocs/webtv/usrincls/texts.php:496) in /homepages/8/d279995505/htdocs/webtv/comm/texts.php on line 185
nu stiu... e ca si cum citeste aceleasi linii dar in diferite fisiere cu acelasi nume oricum, aceste 2 linii
/homepages/8/d279995505/htdocs/webtv/usrincls/texts.php:496)
/homepages/8/d279995505/htdocs/webtv/comm/texts.php on line 185
nu au nimic in comun...

/homepages/8/d279995505/htdocs/webtv/usrincls/texts.php:496) = );
/homepages/8/d279995505/htdocs/webtv/comm/texts.php on line 185 = e o linie goala

Sa incerc sa elimin una din liniile care se repeta?
Nu stiu daca a mai incercat cineva sa faca asa ......
voi mai incerca si voi mai reveni, Multumesc
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Am facut modificari in scriptul de comentarii cu paginare, legat de aceasta problema, sa nu mai apara functii si variabile care sa intre in conflict cu celelalte scripturi.
Poti descarca din nou scriptul de comentarii si sa-l incerci.

ionatan Mesaje: 94
Salut,
Am descarcat din nou scriptul si am probat pr localhost. Nu imi mai da aceea eroare,
dar cand vreau sa ma autentific imi apare o eroare
Error: 501 - Method Not Implemented
Imagine

si mai o ghestie....... pe hostul cu plata nu ma mai lasa sa creez tabelul in baza de date.. imi da urmatoarea eroare :
Error: SQLSTATE[HY000] [2002] Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)
Multumesc pentru raspunsurile date.
Numai bine,
Ionatan
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Am mai facut niste modificari in scriptul de comentarii, la partea de JavaScript, sa fie si in acel cod functiile similare cu nume diferite fata de alte scripturi.
Cred ca s-a rezolvat si cu "Error: 501 - Method Not Implemented".
Trebuie sa descarci iar scriptul.

Problema cu crearea tabelului nu e de la script, am testat si functioneaza. Cred ca e de la server.
Daca pentru adresa de host a serverului foloseste "localhost", incearca sa o inlocuiesti cu "127.0.0.1" (sau adresa IP a serverului).
Sau, inlocuieste in fisierul "class.BaseCM.php", la linia 33, codul:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn = new PDO("mysql:host=".$conn_data['host']."; dbname=".$conn_data['bdname'], $conn_data['user'], $conn_data['pass']);
Cu acest cod:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn = new PDO("mysql:unix_socket=/var/run/mysqld/mysqld.sock; dbname=".$conn_data['bdname'], $conn_data['user'], $conn_data['pass'], array(PDO::ATTR_PERSISTENT => true));
 
Daca nici asa nu merge, testeaza daca merge scriptul de inregistrare / logare, ambele folosesc PDO.

ionatan Mesaje: 94
Buna ziua,
Am descarcat din nou scriptul comentarii cu paginare, am facut acele modificari si acuma functioneaza corect ( testat pe localhost )
In legatura cu crearea tabelului pe hostul cu plata imi da urmatoarea eroare la accesarea comm/create_table.php
Error: Nu se poate conecta la MySQL: SQLSTATE[HY000] [2002] Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)
metionez ca inaintea modificarilor , inainte de a deschide acest subiect, nu aveam probleme cu crearea tabelului
dar totusi e si ceva de la server, pt ca pe localhost pot crea tabelul.
Multumesc
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

MarPlo Mesaje: 4343
Trebuie sterse tote directoarele si fisierele scriptului de comentarii de pe server, apoi copiate cele descarcate ultima data.
Daca tot apare eroarea, incearca sa adaugi datele de conectare la MySQL direct in "class.BaseCM.php", la linia 33. Inlocuieste codul:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn = new PDO("mysql:host=".$conn_data['host']."; dbname=".$conn_data['bdname'], $conn_data['user'], $conn_data['pass']);
Cu acesta:

Cod: Selectaţi tot

self::$conn = new PDO("mysql:host=ADRESA_SERVER; dbname=BAZA_DE_DATE", "UTILIZATOR", "PAROLA"); 
Se adauga datele care trebuie, unde e scris cu litere mari.

- Daca nici asa nu merge, altfel nu stiu.

ionatan Mesaje: 94
Salut,
Am facut asa cum ai spus... am sters si apoi am copiat din nou directoarele si fisierele, am facut acea modificare din "class.BaseCM.php", la linia 33, si acum e totul ok. In acea pagina de test am adaugat si scriptul Utilizatori - Inregistrare si Autentificare / Logare si e ok. Ma pot autentifica, adauga comentarii, etc.
felicitari, felicitari, felicitari...... si
multumesc, multumesc, multumesc.
Cu tot respectul, Ionatan
Cumpără adevărul, şi nu-l vinde, înţelepciunea, învăţătura şi priceperea.
https://www.crestinmultimedia.com/

Subiecte similare