Cerere Cod sistem punctaj pe forum modernbb

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
dani502017
Mesaje: 5

Cerere Cod sistem punctaj pe forum modernbb

Buna ziua!
In primul rand va multumesc ca am fost primit in aceasta comunitate.Problema mea este urmatoarea,sunt detinatorul unui forum tehnic,nu dau nume pentru ca nu stiu daca se accepta acest lucru,daca mi se va permite il voi trece,forumul este pe platforma php modernbb si a-si dori daca ma poate ajuta cineva sa faca un cod cu sistem puncte ca pe toate forumurile de specialitate ca al meu si anume toti membrii sa primeasca un nr de 30 pct cu aceste puncte sa poata descarca din arhiva ceea ce ii trebuie, pentru fiecare descarcare sa-i scada 2 pct iar daca incarca si el in arhiva ceva sa-i adauge 3pct.Punctele care le are sa fie vizibile la profil
.Va multumesc si sper ca am postat unde trebuie.

cadou Mesaje: 328
Mi se pare simplu ceea ce doresti tu.
1. in baza de date in tabelul unde sunt stocati utilizatorii site-ului creezi un camp nou pe care il denumesti puncte (sau cum doresti tu) iar ca valoare predefinita sa fie 30
2. cand incarca pui o interogare sa adauge in baza de date numarul de puncte pe care doresti sa il oferi cand cineva face upload.
3. acelasi lucru si pentru download ( numai ca aici faci interogare sa scada din puncte)

dani502017 Mesaje: 5
Multumesc pentru raspuns @cadou poate pentru tine e simplu ,la crearea campului ma pricep dar sa fac coduri sunt pe dinafara ma pricep la electronica f bine dar la programare js nu ma pricep.Daca poti sa ma ajuti cu acest cod ti-asi fi recunoscator,

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Codul pe care-l vrei il poate face cineva care a folosit si cunoaste aplicatia de forum denumita ModernBB. Personal nu stiu cum e.
Ca idee este simplu pt. cine stie php, dar implementarea codului intr-o aplicatie php complexa, cum e un forum, necesita cunoasterea structurii acelui script, ca sa stie unde in codul lui se face Upload si Download.
Daca script-ul de forum pe care-l foloseti are un site si o comunitate sau forum de suport, indicat e sa intrebi acolo daca are sau pot face un sistem de punctaj.

dani502017 Mesaje: 5
Problema este ca acest cod trebuie creat manual cu jquery pentru ca nu au acces la baza de date .Daca era acces la baza de date atunci era simplu cum ai zis tu

cadou Mesaje: 328
In platforme de tip modernbb sau de alt tip nu am lucrat. Eu am lucrat doar cu scriptul propriu de la zero creat de la zero fara platforme ...
Dacă nu ai acces la baza de date, nu prea prevăd cum sa faci acest lucru ...
Cauta prin opțiuni, poate ai ceva acolo. ..

dani502017 Mesaje: 5
Aveam un baiat exceptional pe forumul de suport era foarte bun pe partea de js jquery mi-a facut multe coduri manual fara a fi nevoie de baza de date ,dar din pacate a disparut nu a mai aparut pe forum .Acum caut pe altcineva sa ma ajute si contracost daca e nevoie.

MarPlo Mesaje: 4343
Poti sa postezi adresa forumului tau, si poate cieva case se pricepe si are timp se ofera sa faca scriptul.
Oricum, pt. ceea ce vrei e necear:
1. Sa aibe acces la fisierele de pe server.
2. Sa le studieze ca sa stie unde e partea de upload /download /profil.
3. Sa le poata modifica si daca nu ai acces la baza de date, sa creeze un fisier pe server in care sa fie stocate punctajele.

dani502017 Mesaje: 5
depanatorul-tv.com
Cine doreste sa ma ajute sa lase mesaj si ii voi da acces

MarPlo Mesaje: 4343
Am vazut ca platforma de baza a forumului e PhpBb, ModernBb e o extensie.
Intreaba si pe site-ul: phpbb.ro , poate cei de acolo cunosc un modul de punctaj deja facut pt. Download /Upload, sau cineva priceput in phpbb il poate face; fiindca necesita cunoasterea sistemului de cod din phpbb.

Subiecte similare