Cerere: Schimbare limba site fara reload la pagina

Aici adaugati Cererile sau Ofertele dv. de script-uri, proiecte website sau Traduceri.
royal27
Mesaje: 79

Cerere: Schimbare limba site fara reload la pagina

Salut,am in site implementat un script de schimbarea limbii in care eu am adaugat in scriptul meu original urmatoarea functie

Cod: Selectaţi tot

<?php echo langselectorflags(); ?> 
Aceasta functie imi selecteaza limba pe care o doresc eu pe site dar cu refresh la pagina
Eu vreau ca atunci cand selectez limba dorita in pagina respectiva sa nu dea refresh,iti reamintesc ca tu ai facut ca la acest script sa fie din mysql in mysqli

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Am primit emailul.
Metoda de schmbare limba prin ajax vrei sa fie facuta la scriptul multilang, la index-ul lui? Sau il folosesti inclus in alt script si vrei la acela schimbare prin ajax?

royal27 Mesaje: 79
Il am inclus in alt script si vreau ca acela sa schimbe prin ajax fara reload la pagina

MarPlo Mesaje: 4343
Cum este inclus in alt script?
Nu inteleg, care pagina sa se schimbe fara reload, index-ul de la scriptul multilang sau pagina unde este inclus?

royal27 Mesaje: 79
MarPlo scrie:
Sâm Apr 25, 2020
Cum este inclus in alt script?
Nu inteleg, care pagina sa se schimbe fara reload, index-ul de la scriptul multilang sau pagina unde este inclus?
am asa legacy-cms.ro unde il am inclus cu codul asta

Cod: Selectaţi tot

<?php echo langselectorflags(); ?>
inclus mai am si in fisierul de settings.php
<?php include("multilang/multilang.php"); ?>
de unde imi incarca traducerea,cu primul doar selectez limba,te poti uita pe site-ul meu,ca urmare pagina unde este inclus

MarPlo Mesaje: 4343
Functia langselectorflags() doar afiseaza butoanele pentru schimbare limba.
Sistemul ajax de schimbare continut pagina fara reload trebuie facut pe scriptul site-ului (legacy-cms.ro) nu pe multilang.

royal27 Mesaje: 79
O idee cum s-ar putea rezolva ?

MarPlo Mesaje: 4343
Trebuie facut codul ajax in scriptul site-ului tau.
Cine vrei sa-l faca trebuie sa aibe acces la fisierele site-ului, ori trimise prin email, ori prin acces ftp la server.

royal27 Mesaje: 79
Asta stiu,am nevoie de un demo de ajax ,sa pot sa dezvolt

MarPlo Mesaje: 4343
Vezi tutorialele din cursul Ajax de pe site.
Alt demo nu am.
Oricum, nu pare ceva dificil pentru cine a mai lucrat cu ajax; se face un cod javascript si cateva modificari in fisierul php care genereaza pagina. Poti apela la cineva contracost.

Subiecte similare