Cod javascript pt scaderea a 2 numere

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
Felicia2015
Mesaje: 2

Cod javascript pt scaderea a 2 numere

Buna,
As dori un pic de ajutor la un cod javascript pentru scaderea a doua numere puse unul sub altul .De exemplu:

Cod: Selectaţi tot

34567-
15678
=====
18889
Daca cu adunarea lor m-am descurcat bine la scadere am o problema.
Nu stiu cum sa ii spun programului ca dupa ce scad 17-8 =9 cu imprumut 10 de la 60, acolo ramane 5 in loc de 6 (sau mai bine zis 50 in loc 60).
As dori o mica idee daca nu se poate tot codul sau macar o indrumare .
Va multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Eu nu am inteles la ce se refera problema cu "imprumut 10 de la 60" (daca iei 10 din 60, ramane 50). Mai bine sa pui si codul pe care l-ai facut, si ce nu merge la el.

Felicia2015 Mesaje: 2
problema cu imprumutul vine atunci cand scaderea o faci cu pixul pe o hartie cu numerele asezate unul sub altul .
Deci incepem cu 7 - 8 dar nu se poate deci trebuie sa imprumutam de la cel din fata adica 6 si tot asa. Dupa ce am facut imprumutul urmatoarea scadere este 5 - 7 si iarasi trebuie sa imprumutam.
Codul trebuie scris in asa fel incat rezultatul in pagina sa apara sub forma asta
34567-
15678
=====
18889
cod cu scaderea nu am decat niste aiureli daca vrei mai bine pun cu adunarea lor.
Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Cred ca JavaScript nu are probleme cu "imprumutul" la scadere numere; adaugi numerele in 2 variabile, le scazi si afisezi rezultatul.
Uite un exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<form action="#" method="post" id="frm">
<div id="frm_resp"></div>
<div>Scadere Numere:</div>
Nr.1 <input type="number" name="n1" id="n1"> -<br>
Nr.2 <input type="number" name="n2" id="n2"><br>
<input type="button" value="Rezultat" id="btn1">
</form>
<script>
var nr1 = document.getElementById('n1');  //elementul cu id #n1
var nr2 = document.getElementById('n2');  //elementul cu id #n2
var frm_resp = document.getElementById('frm_resp');  //elementul pt afisare rezutat
document.getElementById('btn1').addEventListener('click', function(){
  var resp = nr1.value - nr2.value;  //preia valoarile din <input> si le face scadere
  frm_resp.innerHTML = nr1.value +' -<br>'+ nr2.value +'<br>=====<br>'+ resp;  //afiseaza numere si rezultat
});
</script>
Demo:
Scadere Numere:
Nr.1 -
Nr.2

Subiecte similare