completare camp din formular cu date din link

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
adytzul89
Mesaje: 12

completare camp din formular cu date din link

Salut MarPlo :)
Am si eu neovie de ajutor, daca ma poti ajuta. Cum fac sa completez un camp dintr-un formular cu date din link ? presupun ca trebuie precizat un tag, dar cum mai exact .. un mic exemplu, sper sa nu se considere reclama .. accesand acest ladys.ro/venit.php?affId=VD8Y36Zc, apoi dand la inregistrare se completeaza automat campul COD .. multumesc frumos

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In exemplu din site-ul dat ca model procedura e urmatoarea (trebuie sa cunosti putin PHP):
1. - Cand se acceseaza linkul, scriptul de pe server retine in $_SESSION codul din link.
In php, asa:

Cod: Selectaţi tot

$_SESSION['affid'] = $_GET['affid'];
2. - In urmatoarea pagina in care e casuta unde trebuie adaugat codul, se preia din sesiune.
Cam asa:

Cod: Selectaţi tot

<input type="text" name="nume" value="<?php if(isset($_SESSION['affid'])) echo $_SESSION['affid']; ?>" />

adytzul89 Mesaje: 12
Multumesc frumos de raspuns rapid. Corect nu sunt priceput la php, catusi am idee..am un formular in php

Cod: Selectaţi tot

        if (!empty($_POST['username'])) {
            $username = stripslashes(strip_tags($_POST['username']));
            $_SESSION['username'] = $username;
        } else {
            $username = NULL;
            $_SESSION['username'] = '';
            
            $erori[] = 'Nu ati completat campul <strong>Username</strong>.';
        }
asa arata php-ul

Cod: Selectaţi tot

    <div>
        <label for="username">Username:</label>
        <input type="text" name="username" id="username" value="<?php echo $_SESSION['username']; ?>" onmousedown=" this.value='' " />
    </div>
asa arata in html
Modificarile mele:
in php:

Cod: Selectaţi tot

        if (!empty($_POST['username'])) {
            $username = stripslashes(strip_tags($_POST['username']));
            $_SESSION['username'] = $username;
            $_SESSION['username'] = $_GET['username'];
        } else {
            $username = NULL;
            $_SESSION['username'] = '';
            
            $erori[] = 'Nu ati completat campul <strong>Username</strong>.';
        }
si in html:

Cod: Selectaţi tot

    <div>
        <label for="username">Username:</label>
        <input type="text" name="username" id="username" value="<?php if(isset($_SESSION['username'])) echo $_SESSION['username']; ?>" onmousedown=" this.value='' " />
    </div>
Cand accesez www. adresamea.ro/contact.php?username=ceva .. nu imi completeaza campu username .. :|
Ma poti ajuta, te rog frumos :)
PS. nu tineam neaparat sa fie exemplu ca acel dat de mine.. :)

claUdiu Mesaje: 313

Cod: Selectaţi tot

if (!empty($_POST['username'])) {
            $username = stripslashes(strip_tags($_POST['username']));
            $_SESSION['username'] = $username;
         $_SESSION['username'] = $_POST['username'];
        } else {
            $username = NULL;
            $_SESSION['username'] = '';
            
            $erori[] = 'Nu ati completat campul <strong>Username</strong>.';
        } 
??
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Daca ai "amestecuri" de $_GET si $_POST in cod, ca sa nu le incurci, foloseste in locul lor $_REQUEST, pentru ambele (la ce ai tu, $_REQUEST['username']).
- Cand lucrezi cu $_SESSION, la inceputul fisierului PHP trebuie sa ai session_start(); , vezi si lectia despre Sesiuni din Cursul PHP.

adytzul89 Mesaje: 12
Am inteles..stiu ca ceea ce am facut e o prostie, dar tot nu reusesc. Nu ma descurc. Daca poate cineva sa se uite peste cod, si sa imi lase ce trebuie editat as fi recunoscator. Sursa catre fisier este www.uploading.com/files/dm6b38am/contact.php/. Multumesc frumos

MarPlo Mesaje: 4343
Nu ai inteles ce am scris: Se inlocuieste peste tot in cod, doar $_GET si $_POST cu $_REQUEST, Nu $_SESSION .
Daca nu stii, vezi ca sunt lectii gratuite de php pe site, cum ar fi: Utilizare formulare, si alte multe pe net. Site-ul acesta e de cursuri gratuite pentru cine vrea sa invete, si mai studiaza lectiile si tutorialele din el.
Daca nu e facut de tine codul, apeleaza la cel care l-a facut.

adytzul89 Mesaje: 12
Multumesc pentru raspunsuri, MarPlo..am facut cum ai zis in ultimu post dar nu mi-a iesit, poate nu am facut bine, dar am rezolvat altfel, am adaugat la input dorit adaugand:

Cod: Selectaţi tot

value="<?php echo $_GET['ID']; ?>"
Si cand se apeleaza: formular.php?ID=ceva, este totul ok, afiseaza in camp.
Multumesc din nou :) pentru ajutor

Subiecte similare