Configurare script de autentificare in subdirector

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
al pin
Mesaje: 3

Configurare script de autentificare in subdirector

Salut,
Am și eu o problemă cu configurarea sicriptului tău de autentificare de laz: https://marplo.net/php-mysql/utiliza ... gare
Merge oarecum ok (nu îmi găsește css-ul și mi-l afisează brut) însă nu-mi funcționează pagina de înregistrare.
Dacă merg pe recuperare îmi cere să introduc mail-ul, însă parte de înregistrare și autentificare nu funcționeaza.
Parte cu de baze de date a funcționat corect :
Eu am introdus așa :
1. Am copiat în folderul unde am site-ul tot ce aveai tu în arhivă.
2. În index,php am introdus (versiunea de php este : PHP 5.5.9) :

Cod: Selectaţi tot

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="usrtempl/style.css" />
<script src="usrjs/jquery_1.7.js" type="text/javascript"></script>
<?php include('users.php'); ?>
<?php echo $login; ?> 
3. Atunci când accesez pagina arată așa :
Imagine

Nu-mi dau seama exact de ce nu găsește paginile, având în vedere că le0am lăsat în același director.
Mulțumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Din ce am vazut in imaginea atasata, ai index.php (cred ca si script-ul) intr-un subdirector in localhost.
Daca testezi scriptul direct in localhost, sigur functioneaza.
Nu stiu sigur cauza. Problema pare sa fie la calea catre fisierele css si js, de aceea nu functioneaza. Poate ai ceva in .htaccess sau in codul html ori js care afecteaza adresele relative catre fisiere.
Incearca sa adaugi in zona <head> in html acest cod:

Cod: Selectaţi tot

<base href="http://localhost/multicolor/" />
Daca nu functioneaza, trebuie sa ajustezi adresele la acel director (multicolor), de exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="/multicolor/usrtempl/style.css" />
<script src="/multicolor/usrjs/jquery_1.7.js" type="text/javascript"></script>
- Incerca si pagina de test: "test.php".

Pe un server online cred ca o sa-l folosesti direct in directorul Root, de aceea e bine sa-l testezi in directorul "www".

al pin Mesaje: 3
Am reușit și am rezolvat, problema era pe, partea de drepturi de acces, după ce am acordat drepturi depline și-a revenit. Acum îmi găsește scripturile javascript/css și îmi afișează ok zic eu...
Însă singurul lucru care încă nu funcționează (chiar dacă am acordat toate drepturile ) este partea de înregistrare..
Imagine

MarPlo Mesaje: 4343
Formularul pentru inregistrare apare intr-un cadru modal, in aceeasi pagina, ca in imaginea aceasta (testat azi):
Imagine

Faptul ca nu apare asa e de la vreo problema in javascript. Vezi in consola (F12) daca sunt ceva erori.
Daca nu sunt, adauga aici codul html din sursa paginii.

Ca sa functioneze inregistrarea si fara JS, cu pagina din adresa de inregistrare, inlocuieste in fisierul class.Users.php (din "usrincls/") codul acesta (linia 18):

Cod: Selectaţi tot

$this->loged = '<form action="" method="post" id="log_form">'.$this->lsite['users_logform']['email'].': <input type="text" name="email" id="email" size="12" maxlength="55" /> <input type="submit" name="login"  class="submit" value="'.$this->lsite['users_logform']['login'].'" /><br/>'.$this->lsite['users_logform']['pass'].'<input type="password" name="pass" id="pass" size="12" maxlength="18" /><label for="rem" id="lrem"><input type="checkbox" name="rem" id="rem" />'.$this->lsite['users_logform']['rem'].'</label><hr/><a href="'. TOUSRF. '?rc=Recover" title="'.$this->lsite['users_logform']['recdat'].'" id="recdat">'.$this->lsite['users_logform']['recdat'].'</a> <a href="'. TOUSRF. '?susr=Register" title="'.$this->lsite['users_logform']['register'].'" id="linkreg">'.$this->lsite['users_logform']['register'].'</a>';
Cu acesta:

Cod: Selectaţi tot

$this->loged = '<form action="" method="post" id="log_form">'.$this->lsite['users_logform']['email'].': <input type="text" name="email" id="email" size="12" maxlength="55" /> <input type="submit" name="login"  class="submit" value="'.$this->lsite['users_logform']['login'].'" /><br/>'.$this->lsite['users_logform']['pass'].'<input type="password" name="pass" id="pass" size="12" maxlength="18" /><label for="rem" id="lrem"><input type="checkbox" name="rem" id="rem" />'.$this->lsite['users_logform']['rem'].'</label><hr/><a href="'. TOUSRF. '?rc=Recover" title="'.$this->lsite['users_logform']['recdat'].'" id="recdat">'.$this->lsite['users_logform']['recdat'].'</a> <a href="'. TOUSRF. '?susr='.$this->lsite['users_logform']['register'].'" title="'.$this->lsite['users_logform']['register'].'" id="linkreg">'.$this->lsite['users_logform']['register'].'</a>';  
- Sau descarca iar script-ul, fiindca are modiificarea facuta.

al pin Mesaje: 3
Mersi pentru ajutor, am să mai caut iar dacă ma să găsesc vreo soluție am să postez, poate mai ajută pe cineva.
Înainte functiona ok recuperarea însă acum nici asta nu mai merge ... trebuie să fie vreo rezolvare. Am să revin cu un răspuns dacă am să rezolv.

MarPlo Mesaje: 4343
Testeaza si cu textul in engleza, in config.php, la linia 41 schimba $ro_site cu $en_site, sa fie asa:

Cod: Selectaţi tot

$lsite = $en_site; 
In rest, nu stiu cum sa te ajut sau care-i problema. Am testat scriptul pe localhost, cu XAMPP, si pe server unde e acest site; functioneaza.
Daca ai avea script-ul pe un server public, asi putea vedea pagina de test, codul si legaturile din ea.

Subiecte similare