Copiere pe server Script inregistrare - autentificare, logare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Dejan
Mesaje: 2

Copiere pe server Script inregistrare - autentificare, logare

Salut, am descarcat „Script inregistrare - autentificare, logare” am facut tot ce trebuie dar am o problema la modul de instalare si folosire 2: Dupa ce ati adaugat si salvat datele pt. conectare la MySQL, copiati pe server fisierul "test.php" (ce poate fi folosit si pt. test), directorul "users" cu tot continutul lui.

Am cautat optiuni sa copiez pe server dar nu am gasit, probabil am cautat la un loc gresit. Va rog sa-mi explicati cum pot rezolva aceasta problema.

Multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Daca vrei sa testezi scriptul pe calculatorul personal, mai intai trebuie instalat un program de server cu Apache, PHP si MySQL. Eu folosesc XAMPP, e gratuit, se gaseste pe internet.
Copierea scriptului pe un server se face cu un program de FTP, de exemplu FileZila, sau addonul FireFTP in browserul Mozila Firefox.
Cu datele de conectare date de acel hosting te conectezi prin FTP la server si copii sciptul din calculator pe server.

Dejan Mesaje: 2
Ok, doar inca un lucru. Le copiez pe server intr-un anumit folder sau nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Nu e neaparat sa-l copiezi intr-un anumit folder, asta depinde de cum vrei sa-l folosesti /incluzi in fisierele din site.
Dar e cam dificil sa folosesti acel script intr-un site daca nu stii lucrurile de baza despre php, precum variabile, includere fisiere, lucru cu sesiuni, si directoare /fisiere pe server.
Incearca si testeaza-l direct in root (www / htdocs).

Subiecte similare