Deschidere director cu imagini in javascript

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
andras
Mesaje: 430

Deschidere director cu imagini in javascript

Salut,
Am pus in pagina o instanta CKEditor + buton si vreau ca la onclick buton sa deschid un folder cu imagini aflat pe server (imaginile au fost uploadate pe server in prealabil). Cum fac sa-mi deschida acel folder si sa-mi afiseze imaginile sub forma de iconite (thumbail) ? Am configurat deja CKEditor pentru a permite drag&drop. Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Daca vrei ceva integrat in CKEditor, vezi Image Browse Plugin de la adresa: https://coursesweb.net/javascript/ckedit ... -browse_s2
Daca vrei sa faci ceva separat, cel mai simplu ar fi ca la clic pe acel buton sa deschida o fereastra popup cu adresa unui fisier php unde faci un script care sa preia imaginile din director si face un cod html cu ele.
Ca sa deschizi fereastra popup la clic pe buton, poti folosi acest cod:

Cod: Selectaţi tot

<button onclick="openW()">Clic</button>
<script>
function openW() {
    window.open('pagina.php', 'nume_window', 'width=500,height=400,left=100,top=200,status=no,toolbar=no,menubar=no');
} 
</script>

andras Mesaje: 430
Am facut separat pentru ca si aici am integrat lightbox-ul (class= "mpgal") ceea ce permite vizualizarea imaginii inaintea inserarii ei in ckeditor.

Subiecte similare