detectare IP in scriptul "comentarii cu paginare"

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
mystyk
Mesaje: 4

detectare IP in scriptul "comentarii cu paginare"

Salutare Marplo si la toti!!!
Am o intrebare, mai bine zis o rugaminte...Am nevoie ca in sciprul "comentarii cu paginare", ca la fiecare comentariu lasat, in BD sa mai fie un camp unde sa fie afishat IP-ul celui care a lasat comentariul. Nu trebuie nicaieri afishat, doar sa fine salvat in BD si doar atat.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Am de gand sa refac scriptul de comentarii, mai mult ca sa poata fi inclus si in fisiere .html, probabil intr-o saptamana sau doua. Atunci am sa adaug si coloana pt. IP.
Pana atunci, mai creaza o coloana ip , la urma, dupa celelalte, in tabelul `comentarii`, apoi, in fisierul adauga.php inlocuiesti randul:
// Adauga datele in baza de date
$sql = "INSERT INTO `comentarii` (pagina, nume, email, coment, site, data) VALUES ('".$m['pag']."', '".$m['nume']."', '".$m['email']."', '".$m['coment']."', '".$m['site']."', '$data')";

cu

Cod: Selectaţi tot

// Adauga datele in baza de date
$sql = "INSERT INTO `comentarii` (pagina, nume, email, coment, site, data, ip) VALUES ('".$m['pag']."', '".$m['nume']."', '".$m['email']."', '".$m['coment']."', '".$m['site']."', '$data', '".$_SERVER['REMOTE_ADDR']."')";

mystyk Mesaje: 4
Mesc mult...S-a primit ...Respect mult

Subiecte similare