dimensiune in functie de monitor

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
Avatar utilizator
trif
Mesaje: 500

dimensiune in functie de monitor

salut, as avea o intrebare, exista vreun script sau css care sa il pun pe sitele meu si sitele sa se vada bine pe tot ecranul indiferent de rezolutia ecranului, de exemplu, am facut un site si pe calc meu se vede bine dar cand il deschid cu laptopul meu care este un notebook nu mi se vede bine ci trebuie sa jonglez cu barile de derulare orizontala ca sa imi fixez sa se veda tot sitele. multumesc, cu stima trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Asta e o arta, sa faci un site sa se vada la fel de bine pe orice browser si la rezolutii diferite.
In principiu, pentru a obtine asta, se lucreaza mnai mult cu procente. In principal, dimensiunile sa fie in procente (%) in loc de pixeli (px).

trif Mesaje: 500
salut, multumesc de ajutor, acum m-am prins cum se face pt orice rezolutie. dar mai am o intrebare, care sunt avantajele si desavantajele la dimensiuni cu % si cu pixeli? multumesc, cu stima trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Nu cunosc asa in amanunt care ar fi avantajele in folosirea procentelor (%) sau a valorilor cu pixeli.
Nu am experienta in web design.
Oricum, lucrand designuri diferite, fiecare isi da seama de diferente si cum sa le combine; tine mai mult de experienta decat de teorie.

ciupi Mesaje: 10
mie nu-mi prea plac siteurile facute astfel.. am intalnit siteuri care se lateau pe tot monitorul si informatia din el aparea aiurea, iar pozele parca erau prea late.. acum poate nu erau facute siteurile cum trebuie. poate altele arata mai

trif Mesaje: 500
salut, eu cred ca daca sti sa faci cum trebuie arata bine de tot, de exemplu acest forum este facut din "%" daca vrei sa verifici dai ctrl+scroller(mouse) si sa vezi ca ramane pe toata pagina iar daca vrei sa vezi un exemplu cu pixeli, adica facut cu pixeli uite-te la sitele REGIELIVE.RO si tot asa cu ctrl+scroller(mouse) si vezi ca ramane la aceasi dimensiune. eu cred ca daca sti sa le imbini % cu pixelii iasa un site super fain, secretul este doar sa ai cea inspiratie si sa faci ceva calcule. cu stima trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

Komfort Mesaje: 157
salut...am si eu o problema

echo '<div style="position:absolute;top:16px;left:12%;z-index: 3"><font color=white size=3><b><a href="index.php?pagina=a">Home</a></b></font></div>';

daca schimb rezolutia ...se schimba locul linkului.....
?
care ar fi problema
multumesc:(?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Problema este left:12%; . Cand se schimba rezolutia se modifica si valoarea data de 12%.
Daca vrei sa ramana in acelasi loc, incearca sa adaugi o valoare fixa, in pixels, la "left".