Discutii si Intrebari Diverse


  1. » trif
    Avatar utilizator
    Buna ziua.
    As dori sa intreb care este diferenta dintre un programator junior si unul senior. Cati ani trebuie sa ai pana ajungi junior, dar senior?...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Probabil cel mai in masura sa raspunda la aceste intrebari e un programator senior.
    Ca opinie personala, cred ca depinde mai mult de valoarea...


  2. » mpadaniel
    Salut;
    Eu doresc sa creez un portal web, insa folosesc mai mult scripturi gasite de pe net si modificate, si nu vreau sa imi apara scriptu atunci...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Daca te referi la cod php, acela nu poate fi vazut cand se acceseaza pagina.
    Daca e vorba de cod html /css /javascript, din ce stiu nu pot fi...


  3. » MenCar
    Salutare.
    Stie cineva scripturi html, php, javscript pt texte mai frumoase.
    Deci texte inafara de ariala ala, texte mai frumoase, poate chear care...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Cel mai simplu, poti folosi CSS cu diferite fonturi adaugate cu @font-face din fisiere specifice cu extensia TTF si EOT: vezi pagina:
    .
    Sau...


  4. » steell
    Avatar utilizator
    Salut
    Am cumparat recent un nou domeniu pe care il gazduiesc pe acelasi host cu siteul pe care il am deja.
    Problema este ca nu stiu cum sa creez o...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Nu stiu cum e cu mai multe domenii pe acelasi host; dar probabil faci o alta baza de date, si folosesti aceeai adresa de server mysql.
    Sau...


  5. » MenCar
    Salutare.
    E cineva care este abonat la freelancer si castiga bani din asta?
    Va rog un coment am nevoie de cv sfaturi.
    De astazi vreau sa ma abonez...
    Ultimul mesaj » steell
    Avatar utilizator
    Pe phpromania.net la categoriile proiecte si locuri de munca gasesti diferite oferte pe care le fac cei care au nevoie de persoane care stiu...


  6. » steell
    Avatar utilizator
    salut.
    Ce algoritm de criptare a parolei foloseste forumul phpbb?
    M-am uitat in baza de date cum arata parola userului si nu este nici cu sha1()...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Din ce am vazut pe net, phpBB foloseste o criptare custom , ne standard, prin utilizarea mai multor functii in includes/functions.php .
    Mai...


  7. » steell
    Avatar utilizator
    Salut.
    Cum difera IP-urile de la o tara la alta? prin ce?
    Google de exemplu alege limba utilizatorului in functie de tara lui, si banuiesc ca dupa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut,
    Nu stiu daca exista in IP vreo logica /regula care sa faca diferenta de la o tara la alta.
    Din ce cunosc, sunt baze de date cu IP-urile...


  8. » steell
    Avatar utilizator
    Salut,
    Vreau sa adaug in forum phpbb anumite elemente html, tabele divuri etc., dar nu stiu din ce fisiere sa fac asta. Mi se pare prea intortocheat...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Pentru adaugare /modificare cod HTML, se face din Panoul de Administrare -> Stiluri , aici deschizi la Sabloane tema folosita, clic...


  9. » patricia
    Am inceput de curand sa invat CodeIgniter , trebuie sa fac un exercitiu simplu, dar nu prea inteleg enuntul.

    1. Pagina de listari:
    Tabele de...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Nu stiu cum se face asta cu CodeIgniter, dar, inteleg ca pagina trebuie sa arate cam asa, ca descriere.
    Un tabel HTML in care apar produsele...


  10. » valii
    Am o problema. Sunt incepator si nu prea stiu unde sa caut sau ce sa fac.
    Am un site de Resurse Counter Strike. Cand adaug un plugin, harta etc., in...
    Ultimul mesaj » valii
    Imi cer scuze dar mai am o rugaminte la dumneavoastra ! Va dau un text si daca imi puteti arata codurile sa il pot posta in acelasi fel la...


  11. » legendary
    Ma tot gandesc ca de fiecare data cand introduc jQuery in site dureaza cam 60 secunde deoarece incearca sa faca nu stiu ce redirect la main-hosting....
    Ultimul mesaj » legendary
    Problema rezolvata, se pare ca facea redirect la o pagina de 404 din cauza ca nu exista fisierul pentru css.
    Am rezolvat cu .htacces.


  12. » legendary
    Se pare ca problema persista, nici Xampp nu functioneaza.
    Dupa mai multe incercari am observat ca este din vina Apache . Nu stiu daca are legatura...
    Ultimul mesaj » legendary
    Portul 80 este inchis. O sa incerc sa inchid ZoneAlarm sa vad daca se schimba ceva.
    EDIT: Nici o schimbare daca inchid ZoneAlarm...


  13. » patricia
    Nu inteleg exact ce face fisierul index.php in CodeIgniter. Stiu doar ca e fisierul principal al frame-work-ului.
    Cand scrii in browser:...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu ma pricep la CodeIgnter, experienta zero.
    Inxcearca sa intrebi despre problemele legate de CodeIgnter pe forumul: phpromania.net (este si pentru...

  14. Ce e URN 1541 1

    » patricia
    stiu ca un URI = URL + URN
    URL-ul e ceva de forma:
    , etc
    Adica locatia, numele,si o terminatie care arata tipul de proprietar.
    Dar daca avem o...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Conform definitiei de pe Wikipedia, la pagina:
    en.wikipedia.org/wiki/Uniform_resource_name
    URN e acronimul de la Uniform Resource Name (Nume de...


  15. » legendary
    Ma tot stresez cu o problema simpla, dar care poate da batai de cap daca nu aleg bine.
    Vreau sa creez un site unde sa postez diferite programe...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu e neaparat nevoie sa folosesti clase. Dar acestea simplifica structura si logica de organizare a script-ului, ofera avantaje pe care le vei...


  16. » patricia
    De ce am nevoie ca imi instalez CodeIgniter? E suficient wampserver cu php varianta 5+, sau am nevoie de ceva special anume inainte de a incerca sa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    In pagina de la adresa: github.com/EllisLab/CodeIgniter/
    E specificat la cerinte de sistem doar: PHP version 5.2.4 or newer .
    Functioneaza...


  17. » alexinio3d
    Care imi da si mie un lgsl_protocol.php bun care sa citeasca orice server de counter strike.
    Nu ma trimiteti sa scot lgsl de pe siteul lor original,...
    Ultimul mesaj » steell
    Avatar utilizator
    Intreaba pe forumul siteului acesta:
    tutorialecstrike.com/
    S-ar putea ca ei sa stie la cate tutoriale si alte lucruri despre cs au pe site.

  18. Cont Adobe 1414 2

    » Anghell
    Avatar utilizator
    Salut
    In data de 31 octombrie 20112 Adobe Romania a tinut o mica sedinta de doua ore, in care am fost si eu.
    Evident, s-a vorbit de HTML & CSS,...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca pe site-ul de la Adobe ar trebui sa scrie daca sunt ceva beneficii la cei cu un cont inregistrat.
    Sau poate fi doar cele standard: postare...


  19. » patricia
    Cineva mi-a trimis o imagine pe messenger, dar nu am salvat-o in calculator. Am incercat sa revad conversatiile recente, dar fisierul cu imaginea nu...
    Ultimul mesaj » steell
    Avatar utilizator
    Nu cred ca poti s-o mai gasesti din moment ce nu ai salvat-o. Si nici daca o salvai, nu cred ca mai ramane in istoric cum raman mesajele.
    Cata...


  20. » steell
    Avatar utilizator
    salut
    Mi-am facut un script pentru trafic. Functioneaza perfect, l-am testat insa vad deodata ca intra un ip necunoscut pe site, apoi altul apoi...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Cred ca acele IP-uri sunt de bot care inregistreaza /indexeaza pagini.
    Explicatia ar fi ca sunt instiintati direct din browser, sau alt program...


  21. » patricia
    Are sens sa configurez fillezila pentru localhost, daca da cum fac?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu vad nici un sens in a configura FTP pe localhost; nici nu inteleg ce rost ar avea, sau pentru ce.


  22. » patricia
    Imi cer scuze pentru intrebarile tampite pe care o sa le pun ,dar daca vreau sa aflu trebuie sa intreb.
    Doresc sa imi cumpar un laptop , nu am mai...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna
    Folosesc de 3 ani un laptop marca emachines , fara nici o problema, si sunt multumit de el.
    In partea din fata, in lateral pe margine e un...


  23. » patricia
    Am incercat sa instalez Microsoft sql Server 2005 Express Edition, dar nu reusesc. La ultima etapa la Setup progress-sql server database service imi...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Buna
    Nu am lucrat cu Microsoft SQL Server, si nu stiu exact rezolvarea la aceasta problema. Dar pe internet am vazut ca mai sunt persoane care au...


  24. » evident
    Avatar utilizator
    Am mai multe intrebari despre framework.

    1. Ce este un framework?
    2. Cum folosesc un framework?
    3. La ce ma ajuta un framework?
    4. De ce toate...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Sunt mai multe framework-uri pentru PHP, de exemplu, cei mai folositi sunt: Yii, CodeIgniter, CakePHP, Zend, Sympfony .
    Fiecare are modul lui de...


  25. » steell
    Avatar utilizator
    Salut
    Tu ce program FTP folosesti?
    Am vzt ca pe fastweb poti folosi doar filezilla si core ftp (pentru windows). Din cate am gasit pe net filezilla...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Despre Filezilla am citit ca are ceva probleme de securitate.
    Folosesc Browser-ul Mozilla Firefox cu addon-ul pt FTP: FireFTP. Vezi raspunsul...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum