Eroare function.mail Failed to connect to mailserver

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
xxdonxx
Mesaje: 5

Eroare function.mail Failed to connect to mailserver

la scriptul inregistrare - autentificare, logare primesc aceasta eroare cand vreau sa fac un cont nou.

Cod: Selectaţi tot

Warning: mail() [function.mail]: Failed to connect to mailserver at "localhost" port 25, verify your "SMTP" and "smtp_port" setting in php.ini or use ini_set() in C:\xampp\htdocs\ultimelestiri\usrincls\class.Base.php on line 169
ma puteti ajuta sa o rezolv va rog?

PySnake[1337] Mesaje: 3
Salut
Ce sistem de operare ruleaza masina pe care rulezi scriptul ? Se pare ca nu ai instalat/configurat serverul de mail.
Scriptul e facut de tine sau copiat de pe internet ? Pune-l aici sa-l vedem si noi.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
PHP nu trimite direct email, ci prin functia mail() sunt trimise datele la un server de e-mail, care apoi trimite email-ul.
Dupa cum indica si textul erorii: "... Failed to connect to mailserver ", in general nu exista instalat un server de mail care sa lucreze cu PHP, sau PHP nu se poate conecta la el (daca o fi instalat).
De obicei, cine lucreaza /testeaza script-uri PHP pe calculatorul personal ( localhost ) au instalat doar Apache, PHP si MySQL (fara vreun server de mail). Dar pe un hosting cu plata este (ar trebui sa fie) instalat si server de mail; caz in care eroarea nu apare.

- Deci, pe scurt, lipseste serverul de mail, instalat si configurat sa lucreze cu PHP.
- Problema mai e mentionata si in alte subiecte pe Forum, poti cauta dupa " eroare mail " .

xxdonxx Mesaje: 5
ms dar, pana imi termin website-ul si imi gasesc un host platit exista posibilitatea sa dezactivez confirmarea userilor prin mail ? sa intre si sa-si creeze cont fara sa mai trebuiasca sa raspunda la vreun mesaj din acesta de confirmare...

MarPlo Mesaje: 4343
Da, se poate ca inregistrarea sa se faca si fara confirmare prin e-mail.
Cred ca e scris in fisierul "Citeste.html" si despre aceasta setare. Sau vezi comentarile din fisierul "config.php", trebuie sa pui la RANK in loc de 0, valoarea 1.

Subiecte similare