Eroare undefined function in script chat

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
cadou
Mesaje: 328

Eroare undefined function in script chat

Am luat si eu acest script de pe site, de aici -> https://marplo.net/php-mysql/php-scr ... mplu si imi da eroarea

Cod: Selectaţi tot

Fatal error: Call to undefined function jstexts() in /home/a5485229/public_html/chat2/chat.php on line 12
Astept solutii

MarPlo Mesaje: 4343
Eroarea "undefined function ..." apare cand se apeleaza o functie care nu e definita, sau e creata intr-un fisier care nu e inclus.
Probabil nu e inclus cum trebuie fisierul "chatfiles/setchat.php", care la randul lui include "texts.php", unde e definita functia "jsTexts()".
Sau ai modificat cefva fara sa stii efectul. De exemplu, in script numele functiei e "jsTexts", cu 'T' majuscula, dar in eroare apare cu 't' mic. Deci e modificat numele fara sa se tina cont de litere mari si mici.
De rezolvat poate corecta cine a modificat.

cadou Mesaje: 328
Pfff, n-am putut rezolva nimic, asta e , poate mai raspunde cineva cu o solutie.

Marplo te rog sa verifici script-ul pentru ca l-am instalat din nou, direct cum e el, nu l-am mai pus in alt director si tot asa da erori. Te rog instaleaza-l si la tine si ai sa vezi ca da erori. Astept un raspuns.

MarPlo Mesaje: 4343
Am testat din nou script-ul pe localhost, si functioneaza.
Oricum, am modificat tipul de codare si salvare a fisierului "texts.php". Descarca din nou scriptul si vezi daca merge, testeaza si pe "localhost".

- Ca sa se vada ca functioneaza, l-am adaugat din nou in pagina de unde poate fi descarcat, in exemplu /Demo cu script-ul. Se poate vedea ca functioneaza: PHP Script Chat Simplu .

cadou Mesaje: 328
Am instalt din nou chatul , acum e fara erori, dar mai am o mica problema la el
Am setat ca doar ce logati pe site sa poata vb pe chat, am modificat si acolo un fisieru ala valoarea aceea, sunt logat pe site dar zice: "Ca sa adaugati text in chat, trebuie sa fiti autentificat.".
Sunt logat pe site.
Am modificat si acolo sesiune "username" cu sesiune nume. "nume" e folosit de mine la logare.

MarPlo Mesaje: 4343
Verifica daca e session_start(); la inceputul fisierului php unde e inclus chat-ul.
In rest nu stiu care e problema. Adaugarea lui intr-un site, in combinatie cu alte script-uri poate sa depinda si de functionalitatea lor. Dar in asta nu ma bag.

cadou Mesaje: 328
Gata am rezolvat problema, am sters "chat.php" , apoi din "test.php" l-am redenumit "chat.php", apoi in acest "chat.php" redenumit am pus tot ce era in chat primul + ce era in test.php si merge acum.
Ms inca odata.

cadou Mesaje: 328
Sa mai ivit o problema la chat.
Acu o saptamana mergea perfect chatul, nu iam mai facut modificari ,
iar acu 2 zile cand am intrat pe chat aveam problemele urmatoare :
1. Apare mesajul: "Ca sa adaugati text in chat, trebuie sa fiti autentificat", desi sunt logat pe site.

MarPlo Mesaje: 4343
Incearca sa stergi fisierele text in care e salvat chat-ul, sau sa le golesti.
Daca nu merge, nu stiu care e problema. Tine de sistemul de logare si sesiuni.

cadou Mesaje: 328
Am rezolvat problema.
Am o intrebare, cei ce gazduiesc site-u , proprietarul hostului poate sa modifice, sa copieze sau sa stearga fisierele urcate de mine pe host ?

Eu banuiesc ca au intrat astia de la host si au modificat ei pe acolo, pentru ca vorbeam cu unul din admini de acolo care e de treaba si zicea ca nu prea accepta site-uri ce au chat.

Edit:
Marplo nush ce are , dar daca golesc camera, e ok, functioneaza, dar dupa ce mai adaug dupa aia 2 randuri iar face figuri si dispare ca in poza .

MarPlo Mesaje: 4343
Nu stiu cre e problema, ma depaseste. O fi si de la functionalitatea serverului. Un script de tip Chat face interogari dese la server, daca are putina memorie alocata, mai "crapa" si salveaza datele incomplet.
Incearca si alt script de chat; asta e facut de incepator, mai mult ca instrument si exercitiu in procesul de invatare.

Subiecte similare