getElementById

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
bogdan16
Mesaje: 13

getElementById

Salut! Se pare ca nu am inteles prea bine cum sta treaba cu getElementByID si va rog sa ma ajutati daca puteti.

Cod: Selectaţi tot

<html>
	<head>
		<title>Countdown Clock</title>
		<script type="text/javascript">

			document.getElementById('minutes').style.color="red";
		</script>
		<link rel="stylesheet" href="style.css" type="text/css"/>
	</head>
	<body>
	
		<div id="clock">
			<div id="days">
				1000 days
			</div>
			<div id="hours">
				23 hours
			</div>
			<div id="minutes">
				56 minutes
			</div>
			<div id="seconds">
				23 seconds
			</div>
		</div>
	</body>
</htm
O pagina simpla de html."Scriptul" din head ,dupa mine, ar trebui sa faca 56 minutes rosu.Problema e ca imi da eroare si imi zic ca e null :| .Imi poate explica cineva de ce? Ce am gresit?

MarPlo Mesaje: 4343
Codul "document.getElementById('minutes').style.color="red";" fiind executat in sectiunea <head> direct la incarcarea paginii da "null" findca la executia lui nu a fost incarcat si restul codului html ce e dupa </head>, si pt. el nu exista elementul cu id="minutes".
Solutia este:
1. Codul JavaScript sa fie scris intr-o functie care sa fie executata dupa incarcarea paginii.
2. Pui scriptul JS la sfarsitul codului html, inainte de </body>.

bogdan16 Mesaje: 13
Mai am o intrebare legata de getElementByID.
Spre exemplu, daca in css pun top:100px la un element nu pot prelua aceasta valoare folosind document.getElementById('x').style.top ?! Si daca nu, cum pot face asta?
Multumesc anticipat :D

MarPlo Mesaje: 4343
Raspunsul il gasesti in tutorialul Adaugare si preluare valori CSS cu JavaScript