Idee drepturi de acces useri

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
andras
Mesaje: 430

Idee drepturi de acces useri

Salut,
Vreau ca in interfata Admin din CMS-ul pe care-l construiesc sa pot stabili drepturi de acces useri intr-o aplicatie in functie de tipul de user logat (exemplu sa poata vizualiza dar sa nu poata modifica nimic).
Am tabela useri (cu cimp id_tipuser), tabela tipuser (cu cimpuri superuser, user, guest etc), tabela actiuni (add, modify, delete, view, execute etc) si tabela relatii (id_user, id_tipuser, id_actiune). M-am gindit ca accesul userilor sa se faca prin tabela relatii, adica adaug o inegistrare pentru fiecare facilitate a unui user iar la logare sa citesc aceasta tabela in functie de userul logat. Exista o cale mai simpla? Sau o idee?
In tabela tipuser nu sint mai multe cimpuri, ci cimpul tip cu inregistrari (id-uri) disctincte pentru tipurile de user: superuser, user, guest etc.
Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Personal nu asi complica asta cu 3 tabele, ci in tabelul "useri" asi adauga 2 coloane: tipuser si actiune.
E doar o parere, dar dupa cum te descurci mai usor si simplu cu ceea ce stii asa e bine.

andras Mesaje: 430
M-am gindit la asta, dar am nevoie de 3 tabele pentru ca accesul userilor trebuie sa-l fac (asa e cerinta) nu numai pe aplicatie, ci si pe optiunile aplicatiei sau pe tabele. Exceptind superuser (care are acces nelimitat) ceilalti useri au acces selectiv (doar anumite tabele sau anumite optiuni, unul are acces pe 2 optiuni din meniu, altul pe 3 optiuni, altul doar pe rapoarte etc), deci configuratia e dinamica. Multumesc oricum.

Catalin95 Mesaje: 1
Poti cauta informatii despre "Role Based Access Control"!