iFrame

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
claUdiu
Mesaje: 313

iFrame

Buna:), am si eu o problema cu iframe. Deci...vreau sa fac doua fisiere intr-unul....Ex: Sus sa fie: player.php iar jos sa fie playlist.php iar astea doua sa fie in muzica.php.

Am vazut pe multe site-uri (ex: cpanel de la phpmyadmin) ca daca apesi pe un link se incarca doar jumate de pagina, iar jumatatea cea lanta cu linkuri ramane asa. Asa as vrea sa fac si eu....sa se incarce doar pagina cu player.php (pentru a schimba melodile) iar pagina cu playlist.php sa ramana neatinsa....Cum pot face asa ceva?:) Pls helppp:)) thx
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In tag-ul iframe la care vrei sa se schimbe continutul adaugi un nume, cu name :

Cod: Selectaţi tot

<iframe src="url_pagina" width="600" height="200" align="center" scrolling="yes" frameborder="0" name="nume_iframe"> </iframe>
Iar in tag-ul pentru link se adauga atributul target cu numele acelui iframe:

Cod: Selectaţi tot

<a href="alt_url" target="nume_iframe" title="titlu link">Link text</a>

shcarmens Mesaje: 19
Buna ziua! Imi poate explica cineva, va rog frumos, nu am inteles exact cum sa creeez un fisier extensie html?

claUdiu Mesaje: 313
Deschizi notepadul, scrii o pagina simpla:

Cod: Selectaţi tot

<html>
<head>
<title>Prima pagna in HTML</title>
<!-- Aici se pot pune si scripturi javascript si css -->
</head>
<body>
<b>Continut pagina HTML</b>
</body>
</html>
dupa ce pui asta in notepad, dai CTRL+S (FILE->Save as) si la nume o sa scrii: pagina.html
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?