Insert bbcode in textarea cu javascript

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
ionut
Mesaje: 26

Insert bbcode in textarea cu javascript

Salut,

Am un formular textarea si vreau sa introduc in el BBCode dupa apasarea unor butoane care le reprezinta alaturi de textul deja existent in textarea.

Nu e foarte greu sa fac acest lucru doar ca de fiecare data cand este apasat un buton, BBCode aferent este inserat la finalul valorii din textarea.

Pe langa aceasta varianta vreau sa mai fac 2 posibilitati de a insera acest cod:

1. sa selectez cu mouse-ul o parte din textul din textarea si cand apas butonul, codul BB generat sa incadreze textul selectat.

2. codul BB sa fie inserat oriunde s-ar afla acel pointer din textarea care pulseaza si care ne permite sa scriem, deci nu doar la final de text.

Eu ma descurc destul de binisor la javascript dar aceste 2 lucruri mi-au scapat pana acum, am tot cautat pe net dar degeaba.

Multumesc anticipat!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Vezi script-ul Texarea with buttons to format text, colors and smiles de la adresa: coursesweb.net/javascript/texarea-buttons-format-text-colors-smiles_s2

Subiecte similare