JavaScript - jQuery - Ajax


  1. » trif
    Avatar utilizator
    Buna ziua,
    Am tot vazut in diverse coduri urmatoarele variabile:
    var text=..
    var $text=..
    var _text=..
    Am tot cautat pe net despre asta dar nu am...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Ca regula de sintaxa in JavaScript: Numele de variabile si functii pot incepe cu orice litera, $ si '_', fara numere sau alte caractere...


  2. » cadou
    Am incercat in javascript sa verific daca in camp este testata o adresa de forma

    var X = /^( :\/\/{1})+( {1})+( +)+( {1})+( +)$/i;
    dar nu imi...
    Ultimul mesaj » cadou
    nu este ok. adauga in baza de date indiferent ce adaug in campul de adresa ...


  3. » cadou
    Am nevoie de un exemplu de cod de a uploada fisiere de tip programe ( gen de marimi relativ medii 100-250 MB/fisier)
    cu bara de status in procente...
    Ultimul mesaj » cadou
    Nasol ... gasisem vreo 2 cu ce vroiam eu, dar nu afiseaza nimic... desi am citit tot ce trebuie sa fac ....
    inca mai caut poate gasesc


  4. » ionatan
    Avatar utilizator
    Salut,
    Am un formular si vreau apasand pe submit sa il trimit la doua pagini php diferite in acelasi timp prin POST.Va rog sa ma ajutati.
    Am gasit...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Incearca acest cod:
    <form method='POST' name= ajaxform id= ajaxform action= zz.php >
    <td> Suprafata (mp): </td>...


  5. » cadou
    Am acest script de data si ora pe site, dar aceasta preia data si ora din calculatorul meu nu de pe un server local asa cum se face in php cu aceea...
    Ultimul mesaj » cadou
    Ms, problema rezolvata ! :) :) :) :)


  6. » ionatan
    Avatar utilizator
    Salut,
    Am un formular cu ajax

    <form method='POST' name= ajaxform id= ajaxform action= rezultat.php >
    <table>
    <tbody>...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Poti sa apelezi doua funnctii cand se da clic pe acel buton, iar in fiecare functie scrii ce cod sa fie executat.
    Un exemplu concret, la...


  7. » andras
    Salut,
    Folosesc functia insertAdjacentHTML pe care o apelez repetat in acelasi form , in acest fel cu un singur click adaug 7 elemente (pe aceeasi...
    Ultimul mesaj » andras
    Excelenta ideea cu <div>, functioneaza corect.


  8. » andras
    Salut,
    Cum pun return false; ca rezultat al unui ajax? Am un <form onsubmit= return existaanluna('. ' .$tabela. ' .') > iar in functia...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Se poate si astfel, daca gasesti ca ar fi mai simplu; sa aplici submit-ul din javascrpt /ajax.
    Functia ajax sa returneze false, iar la success...


  9. » andras
    Salut,
    La initializarea unui <select> din pagina am un set de date ca valori in <select> (array). La actionarea unui buton vreau sa...
    Ultimul mesaj » andras
    Pentru mine este important ca am inteles acest mecanism. Mai de mult timp aveam aceasta dilema.
    Am schimbat modul de abordare, am renuntat la...


  10. » andras
    Salut,
    Am un formular HTML cu mai multe elemente si un buton, cind dau click pe buton vreau sa inserez citeva elemente in linia imediat inferioara...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Da, merge cu index numeric: $_POST , $_POST , etc.
    Tocmai de aceea numelee: df_txt[] e cu paranteze patrate la sfarsit, ca in php datele sa fie...


  11. » andras
    Salut,
    Atunci cind intr-un link am intructiune de tip <a href= fisier.php onclick= ... > </a> care se ececuta prima data? Exista o...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Intai se executa onclick (adica partea javascript). Indicat e cu return (onclick= return functie() ). Daca functia apelata returneaza False, nu se...


  12. » andras
    Salut,
    Am un formular cu action= fisier.php iar la butonul submit am onclick= verifica(); . Cum fac ca daca functia verifica() returneaza false sa...
    Ultimul mesaj » andras
    Abia acum formularele mele lucreaza bine. Aveam mai multe si nu raspundeau corect la validarea unor cimpuri, nu reuseam sa controlez submit-ul, dar...


  13. » andras
    Salut,
    Pe local merge ajaxSend, dar pe server cind apelez functia ajaxSend() (cu obiect javascript) imi da eroarea: Uncaught TypeError: data...
    Ultimul mesaj » andras
    Am inlocuit-o si a mers din prima.


  14. » andras
    Salut,
    Cum fac cind am de adus mai multe variabile distincte din fisier apelat cu ajax (adica asa avea echo $var1, echo $var2 ...)? Cum le pun in...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Poti transfera variabile din php la javascript prin ajax folosind json.
    In php un array cu acele variabile:
    $var1 ='abc';
    $var2 =123;...


  15. » andras
    In array-ul parinte am un set de mutari care definesc o diagrama de sah (aici am 3 mutari cu definitia: albul muta si da mat in 3 mutari):
    array (\n...
    Ultimul mesaj » andras
    Asta era problema, multumesc! Salvez variabila ca format JSON in input type hidden iar inainte de intrebuintare aplic functia JSON.parse() si...


  16. » andras
    Salut,
    Am salvat (din fisier apelat cu ajax) un array intr-un element <input type = hidden id= idmutari >. Am folosit expresia (simplificat):...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Vezi daca iti e de folos functia din acest exemplu. Returneaza un obiect {i: k}, unde i este indexul din array-ul parinte, iar k este cheia de...


  17. » andras
    Salut,
    La butonul Save to Excel file folosesc PHPExcel si trimit prin ajax la excellist.php. Cum salvez fisierul Excel pe local, pentru ca la...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Eu asi face asa:
    1. In fisierul excellist.php, dupa ce e salvat fisierul excel, aplic: //create and save excel file.....


  18. » andras
    Salut,
    Vreau sa filtrez datele dintr-un tabel html si pentru fiecare coloana am pus un input type= text la inceputul tabelului. In JS am urmatoarele...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Poti face asa, se transmite array-ul ca sir JSON la o proprietate din obiect pe care-l trimiti la ajaxSend():
    function filtreaza(elm, clasa,...


  19. » ionatan
    Avatar utilizator
    Salut,
    Se poate face cu javascript un array cu fiecare parte din adresa url a pagini, ca apoi sa-l folosesc in php ?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    Se poate face array /obiect in javascript cu parti din url. Dar ca sa-l folosesti in php, trebuie trimis in format JSON cu o functie Ajax din...


  20. » andras
    Salut,
    Am hotarit sa trec la ajax fara JQuery. Am functiile (simplificat, cu metoda POST ):
    <script>
    ob_ajax.open('POST', 'fisier.php',...
    Ultimul mesaj » andras
    Am reusit cu prima varianta (obiect javascript). Ma bucur ca incep sa-mi schimb standardele de programare, toate incursiunile in baza de date le fac...


  21. » andras
    Salut,
    Intr-un formular am un array asociativ constituit din variabilele POST (id element=>valoare variabila POST). Care este cea mai eficienta...
    Ultimul mesaj » andras
    La varianta cu sir JSON intr-un cimp hidden nu m-am gindit, der ideea este foarte buna. Voi studia variantele.


  22. » ionatan
    Avatar utilizator
    Salut,
    Am un input in care vreau sa se introduca doar un anumit interval de cifre
    <td> Densitate (30 - 60 kg/mc): </td>
    <td>...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Salut
    In codul tau verifici daca valoarea e un numar mai mic decat 30 sau mai mare de 60.
    Uite un exemplu:
    <input type='text' class='densitate'...


  23. » bogdaneu
    Marplo,
    si acum intrebarea de nota 10. Am instalat un script de geolocatie.
    unde pot sa trec parametrii pe care-i scoate scriptul pentru afisearea...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Din curiozitate, m-am jucat putin cu obiectul geolocation in JavaScript si a rezultat acest script; poate e de folos.
    Click this button to show a...


  24. » andras
    Salut,
    Vreau sa salvez imaginea JPG pe server dar nu pune nimic in fisierul jpg. Am incercat (simplificat):
    <script>
    var dia =...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Am facut o modificare in script, am adaugat o optiune, un Prompt dialog prin care se poate da un nume pentru imagine inainte de a fi trimisa la...


  25. » andras
    Salut,
    Am luat sa folosesc scriptul de la:
    Din pacate n-am priceput chiar totul, la mine nu functioneaza butonul Enable drawing . Am 2 div-uri in...
    Ultimul mesaj » andras
    Multumesc, s-a rezolvat. Am adugat id cu:
    <script>
    html2canvas( document.getElementById('board'), { // pozitia initiala
    onrendered:...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum