JavaScript - jQuery - Ajax


  1. » Wayn3
    Salut...
    As dori si eu sa-mi scrieti/dati un mic cod JavaScript care sa functioneze astfel:

    Deci am un formular cu mai multe casute de...
    Ultimul mesaj » Wayn3
    Am aflat cum sa rezolv problema..


  2. » trif
    Avatar utilizator
    salut, am si eu o mica problema, am tot cautat scripturi pe net cu tooltip si dupaia sa il leg la bd ca atunci cand dau pe un link care este luat tot...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Efectul Tooltip se face cu JavaScript (fara sau si cu Ajax).
    Vezi pe net in paginile rezultate cautand JavaScript tooltip (gasesti cateva tutoriale...


  3. » George02
    Salut! De curand m-am apucat si eu de javascript si jqery (ma pricep mai bine la jquery) si vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva.
    Am un bec si...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca folosesti varianta cu jQuery, fisierul folosit e retinut in variabila stl .

    $(document).ready(function() {
    var stl = 'style.css';
    var...

  4. JS send data 1237 2

    » ionutzz23
    Salut, am nevoie de putin ajutor din partea voastra, cei care stiti sa lucrati in JS.

    Vreau ca atunci cand cineva da click pe banner sa primeasca...
    Ultimul mesaj » ionutzz23
    Am rezolvat, mersi mult... iti urez mult succes in viata pentru tot ce faci pentru noi...astia mai incepatori


  5. » MelecaCristian
    unde pot gasi un script ce imi traduce siteul complet :-s?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Incearca cu Google Translate Element target= _blank
    Nu stiu exact cum functioneaza si daca e bun, din descrierea lor: Permite vizitatorilor să...


  6. » Cristi007
    Salut,

    Am folosit codul ajax din tutorialul de pe site aici: anunturigalati.ro
    (la filtrare)

    Problema e ca functioneaza doar pe firefox, am...
    Ultimul mesaj » Cristi007
    Am rezolvat, multumesc pentru ajutor. :)


  7. » romeo
    Salut
    Intrebarea este se pot combina Javascripturile externe afisate pe un site ,si daca da cum ? mai precis ma intereseaza sa combin toate...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca e ceva de genul <script type= text/javascript src= adresa_externa.js ></script> , nu prea ai ce face.
    O solutie ar fi sa le adaugi...


  8. » MelecaCristian
    Buna , asi dori sa va intreb daca intr-o alerta JS poti pune un link catre o noua pagina sau ceva
    adica :

    Asa Este Normal :

    Si Eu Asi Dori...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Daca e vorba de fereastra Confirm, incearca sa folosesti codul din exemplul urmator:

    <script type= text/javascript ><!--
    intrebare =...


  9. » Wayn3
    am pagina asta :

    <input type= text name= cota >

    <option value=2>2 Lei</option>
    </select>

    <script type=...
    Ultimul mesaj » Wayn3
    am reusit eu sa fac intr-un fel .. am rearanjat putin treburile pe acolo... dar cand selectez ceva din acel select... tot ce este dupa , dispare....


  10. » bita41
    Salut,

    Am si eu o problema cu dropdown menu si postez aici in speranta ca cineva imi poate da o idee in legatura cu problema..
    Am functia...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Incearca sa pui scriptul JavaScript cu acea functie la sfarsitul paginii (undeva dupa formular)
    Functia sa fie definita cu un nume ( function...


  11. » Wayn3
    deci intrun formular cu un camp de tip select vreau sa impun fiecarei obtiuni in felul urmator ...
    adica de ex: daca aleg fotbal , sa imi apara mai...
    Ultimul mesaj » Wayn3
    multumesc... o sa incerc iar daca nu reusesc o sa revin cu problema

  12. Widget stiri 1797 1

    » ionutzz23
    Salut , am site-ul target= _blank si am nevoie de un widget ,pentru preluarea stirilor de pe site , sa il dau partenerilor ,presupun ca prin flux-ul...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Vezi daca te ajuta, ca idee, tutorialul de aici PHP-JavaScript , la punctul 3.
    Nu este exact despre asa ceva, dar arata cum pot fi afisate date de...


  13. » claUdiu
    Buna, cum pot face un script pentru ADS??de ex ca Google AdSense??Nu vreau ceva complicat, vreau un fisier cu designul ca o casuta de ads si unde sa...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Asta nu mai stiu.


  14. » gabint
    Avatar utilizator
    Salut ,lucrez la un site cu foarte multe nume adunate intr-un tabel.
    Tot in acest site la fiecare nume am creat un link catre un fisier js (se...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Varianta cea mai simpla ar fi ca atunci cand e creat tabelul (presupun ca tabel HTML) sa fie direct aranjate numele in ordine alfabetica.
    Acum...


  15. » nutzu123
    Salut! Am si eu o problema de cautarea-n site:

    <form action= search.php method= post >
    <input type= text name= search maxlength= 40...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Se poate cu JavaScript, asa:

    <script type= text/javascript >
    var pags = new Array();
    pags = 'search.php';
    pags = 'search2.php';
    pags =...


  16. » keenbr
    Marius,am luat scriptul de la pagina target= _blank target= _blank si iam adaugat o baza de date...acum as mai vrea ceva si nu stiu de unde sa o...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    O idee ar fi folosirea unui fisier text in care, din add.php , atunci cand adauga datele in mysql sa adauge timpul curent (format UNIX) in acel...


  17. » keenbr
    Salut tuturor...
    Marius,ma poti ajuta cu un astfel de cod?cand vizitatorii dau click pe link sa se seteze pagina ca homepage?
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Nu cunosc asa ceva, si din motive de securitate (sa nu vada oricine cu un site ce homepage ai) probabil nu e lasat sa se poata.


  18. » Danutz
    Salut ! Am o problema cu un script slideshow , nu stiu cum sa fac slideshow-ul sa dea imaginile singur cu tot cu text....
    sunt doua fisiere fns.js:...
    Ultimul mesaj » Danutz
    mersi ! dar nu merge ... sau poate ca nu am inteles cum sa fac , caut de 2 zile .. si tot nu gasesc nimic :(

  19. Loading Icons 1643 2

    » bogdan16
    Salut!
    Revin cu o curiozitate care poate parea cam stupida: ce se ascunde in spatele acestor loading icons?
    Sunt foarte folosite spre exemplu la...
    Ultimul mesaj » bogdan16
    Am inteles. Multumesc pentru raspuns.


  20. » bogdan16
    Salut! Se pare ca nu am inteles prea bine cum sta treaba cu getElementByID si va rog sa ma ajutati daca puteti.
    <html>
    <head>...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Raspunsul il gasesti in tutorialul Adaugare si preluare valori CSS cu JavaScript


  21. » Komfort
    buna ziua as avea nevoie sa ma ajutiati cu o harta de imagine.......nu gasesc coordonatele unui dreptunghi....si nush cum sa le iau:(.......
    Ultimul mesaj » Komfort
    ce joc:|
    eu nu gasesc coordonatele unui dreptunghi ca sa inconjoare caldirea aia:((( e asa greu::((....pt mn da....nush cum sa iau coord.....toit am...


  22. » yo_kata
    Salut!
    Am facut un script inregistrare/autentificare folosind ajax...totul a iesit ok...doar ca atunci cand ma logez,imi apare mesaj de confirmare...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Intr-un DIV poate fi incarcata cu Ajax. Ideea ar fi asa:
    1. Datele de logare din formular sunt trimise la o functie Ajax, apoi un return false ca sa...


  23. » MarPlo
    Salut!
    Dupa ce am inteles problema cu neincaracarea elementelor din pagina am incercat sa rezolv astfel:

    <html>
    <head>...
    Ultimul mesaj » bogdan16
    Acum a mers!
    Multumesc mult pentru ajutor , si imi cer scuze ca ti-am mancat atata timp. :oops:


  24. » trif
    Avatar utilizator
    cum este un script care sa imi redirectioneze o pag html la alta php si fara sa zica ceva (numerotare sau sa fie un mesaj) ci doar sa se...
    Ultimul mesaj » trif
    Avatar utilizator
    multumesc mult! cu stima trif


  25. » trif
    Avatar utilizator
    am o intrebare, cum pot sa fac un javascript ceva de genu <script type= text/javascript src= care sa imi ia din bd dar fara conectare informatia,...
    Ultimul mesaj » MarPlo
    Tine de un nivel mai avansat de cunostinte JavaScript si PHP. Oricum, ceva similar este explicat la lectia de la pagina , studiaz-o cu atentie si...

Permisiunile forumului

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum