jquery error - Synchronous XMLHttpRequest on the main thread

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
andras
Mesaje: 430

jquery error - Synchronous XMLHttpRequest on the main thread

Salut,
Vreau sa verific codul cu Inspect element in Opera si am pus citeva instructiuni console.log (ex. console.log("Start mutare:");). Imi da eroarea:

Cod: Selectaţi tot

Synchronous XMLHttpRequest on the main thread is deprecated because of its detrimental effects to the end user's experience. For more help, check http://xhr.spec.whatwg.org/. jquery-1102.js:8672.
In jquery-1102.js la linia 8672 exista instructiunea: xhr.open( s.type, s.url, s.async );
M-am uitat si pe site-ul indicat de ei dar n-am priceput prea multe. Care sa fie cauza acestei erori? Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Incearca asa:
In functia ajax jquery adauga: async : true (daca nu merge cu valoarea true, incearca si cu false)
Cauza erorii poate fi faptul ca in raspunsul primit de la server exista tag <script> sau <html> (daca e, ar trebui sters in scriptul care-l returneaza de pe server).

Ca sa verifici eroarea in metoda ajax, adauga si aceasta optiune in ajax:

Cod: Selectaţi tot

error: function(xhr, status, error) { alert(status +' - '+ error); }
- Vezi daca iti e de folos si ce e la pagina: synchronous-xmlhttprequest-main-thread- ... -t2128.htm
De asemenea, poti gasi pe internet comentarii legate de aceasta eroare, la cautre: " Synchronous XMLHttpRequest on the main thread is deprecated ".

andras Mesaje: 430
La mine functia ajax() se executa cu "success:" atit la async : false, cit si la async : true. Nu am cod html in fisierul apelat de ajax, dar eroarea (Synchronous...) apare numai la async : false. La async : true nu mai apare nimic, nici rezultatul de la console.log in Inspect element. Inca n-am reusit sa-mi dau seama exact de ce dar mai studiez.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu am intalnit aceasta eroare in ce am lucrat fiindca nu folosesc ajax cu jquery, ci direct javascript, functia ajaxSend de la pagina: intrebare-functie-ajax-t2065.htm
Asa am un control mai sigur si simplu asupra codului, fara sa mai depind de varietatea de setari si instructiuni din jquery.

andras Mesaje: 430
Ai dreptate, cred ca si eu o sa ma reorientez pe ajax cu javascript. Multumesc.

Subiecte similare