Laptop cu I5-7200, I5-8500 sau AMD Ryzen 7-2700

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
MarPlo
Administratorul site-ului
Mesaje: 4343

Laptop cu I5-7200, I5-8500 sau AMD Ryzen 7-2700

Vreau sa cumpar un laptop, si sunt nesigur in privinta procesorului.
De exemplu, am gasit 3 laptop-uri, fiecare cu memorie RAM 8 GB DDR4 si HDD 1 T.
Diferenta e in tipul procesorului (pretul nu conteaza), iar placa video e la fiecare una integrata.
Care din acestea indicati (sau stiti din experienta) ca e mai performant si durabil?, cel cu procesor:
- Intel Core I5 7200 ( 2 nuclee, 2.5 Ghz)
- Intel Core I5 8500 ( 4 nuclee, 1.6 Ghz)
- AMD Ryzen 7 2700 ( 4 nuclee, 2.2 Ghz)

Orice opinie argumentata e binevenita.
Multumesc.

diwsoft Mesaje: 13
.....Daca mai ajuta in vre-un fel raspunsul meu.
Eu in locul tau as opta pentru un Intel Core I5 8500 ( 4 nuclee, 1.6 Ghz).
Depinde si pentru ce doresti sa-l folosesti.
In primul rand numarul de nuclee denota viteza mai mare in procesarea datelor, (+30% fata de Intel Core I5 7200 ( 2 nuclee, 2.5 Ghz) iar daca doresti de la acest procesor a fi o solutie de Gaming sa stii ca este net superior fata de Intel Core I5 7200 2 nuclee, 2.5 Ghz cu aprox 15%. Poate fi folosit si ca statie de lucru, dar si ca desktop, in ambele variante dovedind un plus de eficienta de aprox 15% fata de Intel Core I5 7200 ( 2 nuclee, 2.5 Ghz).
Fiind lansat pe piata in trimestrul 3 al anului 2017, poseda calitati net superioare in ceea ce priveste si tehnologia folosita la realizarea lui. Avantaje prezinta si magistrala de date care suporta o frecventa de 2400 fata de 2133 Mhz, a memoriei DDR-4. Datorita numarului dublu de nuclee este larg folosit de dezvoltatorii de prelucrare foto/video, cum ar fi Adobe Ilustrator dar si de jurnalisti, chiar, deoarece il transforma pentru acestia intr-o unealta Office moderna.

Ramane la aprecierea ta ce doresti sa achizitionezi.

Cele bune

MarPlo Mesaje: 4343
Dupa mai multe informari si studiu pe internet, am optat pentru un laptop Acer cu AMD Ryzen 7 2700 ( 4 nuclee, 2.2 Ghz).

diwsoft Mesaje: 13
Sa ai parte de el si sa-l folosesti cu drag.
Cele bune