Limitare afisare lungime text

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
djantonik
Mesaje: 21

Limitare afisare lungime text

Salutare,
N-am gasit un alt topic asemanator asa ca am deschis unul nou, sper sa nu deranjeze pe nimeni.
Am o problema referitoare la un camp de text.

Cod: Selectaţi tot

<div class="nc">								  CategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorie
</div>
In browser imi trece peste limitele div-ului .
As vrea sa fac cumva sa-mi apara , oricat de lung ar fi textul, doar cat e div-ul de mare si in continuare sa-mi apara (puncte puncte ) ...
CategorieCategorieCategorieCategorie...
Cum as putea face asta ?
Învaţă ce iţi trebuie, nu ce trebuie !!

MarPlo Mesaje: 4343
Ca sa definesti /limitezi suprafata vizibila a continutului unui element HTML, poti folosi in CSS proprietatea clip . Ca sa functioneze, elementul respectiv trebuie sa aibe setat position: absolute; (il poti adauga in alt tag cu position: relative;).
Exemplu:

Cod: Selectaţi tot

<style type="text/css">
.cls {
 position: relative;
}
.nc {
 position: absolute;
 clip: rect(0px, 200px, 25px, 60px);
}
</style>

<div class="cls">
 <div class="nc">CategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorie</div>
</div>
- Poti gasi pe internet mai multe despre "CSS clip".

- Pentru adaugare si "..." la limitare, nu stiu.

djantonik Mesaje: 21
Am mai gasit recent o solutie destul de buna dar neprobata pe toate browser-ele.

Cod: Selectaţi tot

<style type="text/css">
.test{
  word-wrap : break-word;
}
</style>

<div class="test">
CategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorieCategorie
</div>
Iti afiseaza textul doar atat cat impune clasa/div-ul. Incercati si vedeti ce parere aveti.
Ceva cu puncte-puncte "..." n-am gasit pana acum nimic.
Învaţă ce iţi trebuie, nu ce trebuie !!

Subiecte similare