Mod rewrite [AJUTOR pls]

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
claUdiu
Mesaje: 313

Mod rewrite [AJUTOR pls]

Eu am pe site fisiere.php dar as vre ca atunci cand vizitatorul vrea sa acceseze cv sa nu scrie fisier.php ci fisier.html cum pot sa fac asa ceva?? Eu am facut ceva in genu:

Cod: Selectaţi tot

RewriteEngine On 
Options +FollowSymlinks

RewriteRule index.html$ index.php
RewriteRule ex.html$ ex.php
Dar nu merge.....Pls ajutor cum as putea sa fac?
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Functioneaza asa (am testat)

Cod: Selectaţi tot

RewriteEngine On
Options +FollowSymlinks

RewriteRule ^(.+).html$ $1.php [NC,L]
- Dar trebuie sa modifici si link-ul din pagina, sa fie cu .html

claUdiu Mesaje: 313
eu lam pus in httacces si am accesat pagina.php si nu scrie pagina.html :((km sa fk???pls help
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Pai in bara apare ce accesezi. Deci trebuie ca link-ul, care face sa apara adresa in bara, sa fie pagina.html , apoi dupa asta intra rolul .htaccess care prin mod-rewritte spune serverului sa apeleze pagina.php , dar in browser va ramane cu .html.
Deci trebuie sa faci in cod <a href="pagina.html">Link</a> ca in bara asa sa fie aratat. Mod-rewrite va apela "pe ne vazute" pagina.php.

Daca nici acum nu ai inteles, scuze, ca mai clar nu stiu sa explic.

claUdiu Mesaje: 313
Am inteles ce ai zis.

1-Am bagat in .httacces scriptu ala
2-Am modificat in meniu linkurile cu ; pagina.html
3-Am accesat pagina.html si imi da erroare 404

:((
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Mai mult nu stiu.
Depinde daca ai la server activat mod-rewrite sau daca e corecta calea in htaccess cu locatia paginii .php
Tu stii ce lucrezi.