Modificare / Rescriere adresa Admin in Script Logare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
cadou
Mesaje: 328

Modificare / Rescriere adresa Admin in Script Logare

Deci dupa logare am codu sa se duca pe pagina personala , si e adresa de genu adresamea/index.php?user=admin .
Se poate face sa am asa: adresamea/admin.php ?
Astept ajutor.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Daca e vorba de script-ul: https://marplo.net/php-mysql/utiliza ... gare , incearca asa (nu stiu sigur daca merge, nu am testat).
In fisierul "class.Users.php" (din directorul "usrincls"), adauga o linie cu aceasta conditie if(), dupa linia 54:

Cod: Selectaţi tot

if(strcasecmp('Admin', $_SESSION['username']) == 0) { $this->loged = str_ireplace('index.php?usr=Admin', 'admin.php', $this->loged); } 
Adica sa fie asa:

Cod: Selectaţi tot

// ...
$this->loged = '<div id="loged">'.$this->lsite['users_loged']['wlc'].'<span class="sb">'.$_SESSION['username'].'<br/><a href="'.TOUSRF.'?usr='.$_SESSION['username'].'" title="'.$_SESSION['username'].' Page" id="idpp">'.$this->lsite['users_loged']['userpage'].'</a><br/><a href="'.$_SERVER['PHP_SELF'].'?lout=lo" title="'.$this->lsite['users_loged']['lout'].'">'.$this->lsite['users_loged']['lout'].'</a></span></div>';
if(strcasecmp('Admin', $_SESSION['username']) == 0) { $this->loged = str_ireplace('index.php?usr=Admin', 'admin.php', $this->loged); }
// ... 
Apoi, in fisier ".htaccess" (asta-l creezi tu), adauga sa fie acest cod:

Cod: Selectaţi tot

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On

RewriteRule admin.php$ index.php?usr=Admin [NC,L]

cadou Mesaje: 328
Asi vrea la toti utilizatorii sa apara adresa.ro/NumeUtilizator.php .

MarPlo Mesaje: 4343
cadou scrie:Asi vrea la toti utilizatorii sa apara adresa.ro/NumeUtilizator.php .
Nu se poate deoarece se creaza conflict cu fisierele .php pe server.

cadou Mesaje: 328
Pai si aici cum sa putut face pe acest site: kissid.ro/cadou.php

MarPlo Mesaje: 4343
Se poate acea rescriere de adresa URL cu extensie php daca stii structura scriptului si a altor fisiere php care sunt pe server, astfel sa poti adauga cod de rescriere RewriteRule in ".htaccess" care sa nu intre in conflict cu fisierere php de pe server.

Acel site are un script propriu de inregistrare si pagina utilizator, care probabil are restrictie sa nu se poata inregistra conturi cu nume care pot fi la fel cu numele de fisiere php din site.

Subiecte similare