Modificari in script Multiple Select Drop down List cu AJAX

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
LoolKovsky
Mesaje: 2

Modificari in script Multiple Select Drop down List cu AJAX

Buna ziua,
Am incercat sa implementez codul din aceasta sectiune https://marplo.net/ajax/multiple-sel ... -ajax.html
Pentru o tabela cu urmatoarele sectiuni : Id (se autoimplementeaza), Categorie, Tip, Denumire, Lungime, Latime, Diametru, Randuri, Link.
In sectiunea link este memorata locatia unor poze ce sunt depozitate pe site.

Cum pot face in asa fel incat meniul sa fie afisat intr-un anumit loc, specificat de mine, ca in exemplu, dar id-ul selectiei facute sa fie memorat intr-o variabila $id (pentru a avea acces la celelalte coloane utilizand aceasta variabila) care poate fi folosita ulterior, iar valoarea selectiei si valoarea acestei variabile sa se pastreze dupa ce se da refresh la pagina.

Si cum se afiseaza poza a carei locatie am memorat-o in coloana link din tabela, intr-un loc specificat de mine ?
Sper sa nu fie o problema acest script, va multumesc !

MarPlo Mesaje: 4343
Buna ziua,
1. Acel script nu poate sa pastreze valoarea selectiei si vreo variabila dupa refresh.
Daca stii PHP, ca sa pastrezi anumite date dupa Refresh, le poti adauga in $_SESSION. Asta necesita destule modificari in script, pe care le face cine are nevoie.

2. Daca vrei sa afisezi in alt loc in pagina DIV-ul cu datele /meniul afisat dupa ultimul Select, cred ca se poate cu CSS, position:absolute; left:val; top:val; aplicate la id-ul acelui DIV. ID-ul il poti descoperi in sursa HTML a paginii.

3. Despre poza nu stiu, scriptul retuneaza datele asa cum sunt adaugate in baza de date.

LoolKovsky Mesaje: 2
Va multumesc pentru raspunsul rapid, dar totusi nu exista o varianta de drop down list prin care sa pot prelua id ul? majoritatea sunt de genul celei postate aici pe site, dar eu am nevoie sa lucrez cu valoarea respectiva dupa selectare.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu cunosc un astfel de script.
Daca vrei ceva care nu se gaseste, cel mai bine e sa-ti faci singur (sau angajeaza pe altii sa faca), cam asa se intampla cu script-uri personalizate.
Daca nu stii cum sa faci, ceea ce vrei iti da motiv sa studiezi ca sa inveti sa-ti faci.

Senior70 Mesaje: 23
Si eu ma chinui la asa ceva... singurul rezultat este ca am obtinut afisarea selectiilor cu ...

Cod: Selectaţi tot

echo $ar_cols[$i-1].'`='.$_SESSION['ar_cols'][$ar_cols[$i-1]].'<br>';
din select_list.php dupa codul ...

Cod: Selectaţi tot

// setare array cu datele conditiei WHERE (coloana=valoare) pt. instructiunea SELECT
for($i=1; $i<=$key; $i++) {
  $ar_where[] = '`'.$ar_cols[$i-1].'`='.$_SESSION['ar_cols'][$ar_cols[$i-1]];
dar de aici nu am reusit separarea selectiilor pentru a le include intr-un alt array si a-l trimite printr-un script php apelat cu "include_once()" la un alt tabel .

Subiecte similare