Numar Pagini indexate de google si afisate la cautare

Search Engine Optimization, discutii, tehnici legate de optimizare si indexare site web in motoarele de cautare, Google, Yahoo, Bing.
cadou
Mesaje: 328

Numar Pagini indexate de google si afisate la cautare

De ce motoarele de cautare nu imi indexeaza toate paginile?
Am in jur de 2000 de rezultate care ar trebui sa apara pe google la cautare, dar doar 40 apar, de ce ?
Scrieti pe google: "site:scapadeplictiseala.tk" si o sa vedeti ca pe prima pagina scrie :
Aproximativ 2.420 (de) rezultate (0,12 secunde)
Dar cand comuti la a 4 a :
Pagina 4 din 34 (de) rezultate (0,12 secunde) . Care e explicatia ?

MarPlo Mesaje: 4343
Probabil acel numar de peste 2000 pagini indexate e incorect; doar nu presupui ca sistemul lor e perfect, la cate programe si prelucrari de date au (probabil ca site-ul nici nu are atatea pagini).
Ca luat de baza, numarul real de pagini indexate este cel de pana la ultima foaie din cautare (plus cele omise, daca pe unele le considera asemanatoare).

cadou Mesaje: 328
Site-ul chiar are atatea pagini, vrei sa ti le numerotez pe toate ? Chit ca stau juma de ora.
Stiu ca nici un lucru nu e perfect, dar totusi e diferenta mare.

MarPlo Mesaje: 4343
Se pare ca asa e la toate cautarile cu site:domeniu ; numarul de indexari arata totalul paginilor indexate din acel domeniu; dar numarul de rezultate /pagini returnate la acea cautare e mai mic, probabil fiindca sunt returnate /afisate doar paginile in care continutul indexat de ei are legatura cu acele cuvinte din casuta de cautare.
- Am testat site:coursesweb.net , si, din aproximativ 3650 pagini indexate a returnat 677 (68 ultima foaie).

Subiecte similare