PHP Parse error: syntax error, unexpected

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
Liaf
Mesaje: 36

PHP Parse error: syntax error, unexpected

Am in codul php aceasta eroare pe randul 19, care e asa:

Cod: Selectaţi tot

// afiseaza datele din fiecare rand din $result
    while($row = $result->fetch_assoc()) {
      echo 'S-...
Imi apare;
Eroare este:

Cod: Selectaţi tot

Parse error: syntax error, unexpected '>' in /home/rmxrsn47/public_html/website/searchandwatch.php on line 19

MarPlo Mesaje: 4343
Probabil ai uitat sa adaugi caracterul de inchidere linie de cod ";", sau altceva gresit inainte de acea linie de cod.

Liaf Mesaje: 36

Cod: Selectaţi tot

<?php
if(isset($_POST['nume'])) {
  $conn = new mysqli('localhost', 'rmxrsn47_watch', 'PASS', 'rmxrsn47_watch');
  $nume = $_POST['nume'];
  $sql = "SELECT * FROM watch WHERE nume LIKE '%". $conn->real_escape_string($nume) ."%'"; 

  // executa interogarea si retine datele returnate
  $result = $conn->query($sql);

  // daca este eroare de mysql, intrerupe codul si arata eroarea
  if(!$result) {
    exit('Eroare mysql: '. $conn->error);
  }

  // daca $result contine cel putin un rand
  if ($result->num_rows > 0) {
    // afiseaza datele din fiecare rand din $result
    while($row = $result->fetch_assoc()) {
      echo 'S-au gasit urmatoarele filme conform cautarii tale:<br /> '. $row['nume']. ' ('. $row['an']. ') - Genul '. $row['gen']. '. Pentru vizionare acceseaza '. $row['link']. '<br /><br /><br /><br /><br />Ultima actualizare asupra prezentului script s-a realizat pe 1 februarie 2015. (Ro-Mixers Search and Watch v. 1.0);
    }
  }
  else {
    echo '0 rezultate';
  }

  $conn->close();
}
?>
Sa zicem ca am reparat eroarea de pe randul 19, insa acum ea se muta pe randul 23 unde nu am ce sa repar si chiar nu imi dau seama ce este gresit din moment ce linia contine doar

Cod: Selectaţi tot

echo '0 rezultate';
Eroarea este:

Cod: Selectaţi tot

Parse error: syntax error, unexpected '0' (T_LNUMBER), expecting ',' or ';' in /home/rmxrsn47/public_html/website/searchandwatch.php on line 23

MarPlo Mesaje: 4343
In general, erorile de sintaxa ("syntax error on line ...") sunt din cauza unor greseli de scriere in cod inainte de linia mentionata in mesajul de eroare. De obicei prin ne inchiderea unei parti de cod, cum ar fi ghilimele la sir, paranteze rotunde sau acolade de inchidere.
Deci in codul tau gresala de sintaxa e inainte de linia 23, mai exact, nu e inchis sirul (ultima ghilimea) de la un "echo" anterior (iti poti da seama si dupa culoare codului (in programul de editare) din acele linii de cod).

Liaf Mesaje: 36
Da, pentru tine care stii foarte bine acest sintaxe este destul de usor. Pentru mine fara acest ajutor nu aveam nici cea mai mica idee. Mersi inca odata pentru timpul si implicarea ta. Poti da TC :)