Problema adaugare script Chat in HTML si setare CHMOD

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
Dark Angel
Mesaje: 4

Problema adaugare script Chat in HTML si setare CHMOD

Buna seara
Am descarcat arhiva pentru chat-ul oferit gratuit si l-am dezarhivat. Am facut cum scria si am luat toate codurile si le-am pus in HTML, insa nu am reusit prea mult. Am citit si ce scria in pagina cu info html si una din ele spunea:
Acordati directorului "chattxt" permisiunile CHMOD 0777 (sau 0755). In acest director scriptul PHP va crea fisierele .txt in care sunt stocate chatul pentru fiecare camera de chat.
Cum fac asta?
Precizez ca codul pentru chat vreau sa il pun intr-o pagina HTML pe un forum forumgratuit.

MarPlo Mesaje: 4343
Permisiunile CHMOD pt un director sau fisier se pot seta din CPanel-ul site-ului (la File Manager) sau din programul FTP.
Din programul FTP, se da clic dreapta pe fisier sau director, se alege Propeties, apoi se bifeaza /debifeaza casutele: Read, Write, Execute; sau se scrie numarul intr-o casuta din acea fereastra (depinde de programul FTP).
- Poti gasi pe internet mai multe detalii despre "setare permisiuni CHMOD".

Dark Angel Mesaje: 4
Si pentru forum nu puteti sa imi dati un cod sau alt ceva ?? Nu stiu cum sa fac asta pe forum :|

MarPlo Mesaje: 4343
Dupa cum este scris in "Citeste.html", in fisierele HTML se adauga acest cod (daca scriptul e copiat direct in Root):

Cod: Selectaţi tot

<object type="text/html" data="/chat.php" width="620" height="480"></object>
Pentru Forumuri e mai complicat, depinde ce sistem de Template are si cum se poate modifica /edita codul din fisier Template: din panoul de Admin, sau direct in fisierul template.
In plus trebuie tinut cont de adresa paginilor si includerea fisierelor .js si .css ale scriptului, ca sa corespunda.
- Deci nu e doar un simplu cod pe care sa-l adaugi undeva, trebuie sa cunosti structura de Template a forumului, cum se poate adauga ceva in codul html, plus cat de cat experienta ca sa modifici calea de la includere a fisierelor .js si .css scriptului; se poate folosi de exemplu adresa absoluta (cu http:// ...).
Exemplu pt. fisierul .css:

Cod: Selectaţi tot

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://nume_site/chatfiles/chatstyle.css" />

Dark Angel Mesaje: 4
Imagine

In care categorie din astea trebuie sa modific .. ?

MarPlo Mesaje: 4343
Nu cunosc acel forum. Incerca sa intrebi pe site-ul lor, de unde l-ai luat, sau pe alta comunitate cu utilizatori care folosesc acel program de forum.
Sau il poti instala in calculator, pe localhost, si te joci cu el, faci modificari pana il inveti.

levent Mesaje: 1
Imi apare asta la pagina principala.

Cod: Selectaţi tot

Fatal error: Using $this when not in object context in /home/hosting/levent/chatnews.hi2.ro/chatfiles/chat_form.php on line 4
Ce pot sa fac?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut levent,
Daca te referi la script-ul de chat de la: marplo.net/php-mysql/php-script-chat-simplu , nu se include direct 'chat_form.php'.
- Urmeaza instructiunile din pagina "readme.html" din arhiva cu scriptul, vezi si fisierul de test: "test.html".

Subiecte similare