Problema instalare script blog

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
shcarmens
Mesaje: 19

Problema instalare script blog

Buna seara!
Nu stiu, simt ca innebunesc! Daca ma puteti ajuta si pe mine cu instalarea scriptului pentru blog. Si credeti-ma, am urmat instructiunile de instalare, am incercat de nu stiu cate ori :x .
Am creat o baza de date in phpmyadmin, am pus toate datele in config.php, am copiat pe server directoarele descrise in instructiuni, dar in browser imi da:

Cod: Selectaţi tot

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at admin@example.com to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.
Ma intreb, trebuie scoase fiecare fisier (din fiecare director al scriptului) si afisate pe server-ul php?
O seara buna!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Directoarele si fisierele script-ului se copie prin FTP pe server toate la un loc.
Daca ai creat tabelele dupa cum e indicat la pasul 5, ar trebui sa functioneze.
Eroarea /problema pare sa aibe legatura cu fisierul ".htaccess". Posibil ca serverul sa nu aiba activat Mod-Rewrite, iar asta da acea eroare.
Scriptul functioneaza pe server care are activat Mod-Rewrite.

shcarmens Mesaje: 19
Am citit in ghidul de instalare a scriptului, ca a fost rulat pe XAMPP, acum eu am instalat WAMP. Stiti cumva daca WAMPSERVER are activat Mod-Rewrite, si daca nu cum il pot activa?

MarPlo Mesaje: 4343
Are si Wamp Server Mod-Rewrite. Daca nu e activat, cred ca se poate activa asa:
- Clic pe iconita cu Wamp server de langa ceas, apoi: Apache, apache module, si activeaza Rewrite module.

- Daca nu e asa, poti cauta pe internet: "wamp server mod_rewrite".

Subiecte similare