Eroare preg_match() Unknown modifier

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
royal27
Mesaje: 79

Eroare preg_match() Unknown modifier

imi da eroarea asta in fisierul system.php la linia 7222

Cod: Selectaţi tot

Warning: preg_match(): Unknown modifier '(' in /home/u854531772/public_html/dev/inc/system.php on line 7222
iar eu la linia asta am urmatoarea linie

Cod: Selectaţi tot

 preg_match($pattern, $url, $matches); 
care face parte din functia asta,ma poti ajuta sa rezolv eroarea?

Cod: Selectaţi tot

function make_clickable($ret) {
    $ret = ' ' . $ret;
    // in testing, using arrays here was found to be faster
    $ret = preg_replace_callback('#([\s>])([\w]+?://[\w\\x80-\\xff\#$%&~/.\-;:=,?@\[\]+]*)#is', '_make_url_clickable_cb', $ret);
    $ret = preg_replace_callback('#([\s>])((www|ftp)\.[\w\\x80-\\xff\#$%&~/.\-;:=,?@\[\]+]*)#is', '_make_web_ftp_clickable_cb', $ret);
    $ret = preg_replace_callback('#([\s>])([.0-9a-z_+-]+)@(([0-9a-z-]+\.)+[0-9a-z]{2,})#i', '_make_email_clickable_cb', $ret);

 $pattern = '/(?:youtube.com/(?:[^/]+/.+/|(?:v|e(?:mbed)?)/|.*[?&]v=)|youtu.be/)([^"&?/ ]{11})/';
  preg_match($pattern, $url, $matches);

    // this one is not in an array because we need it to run last, for cleanup of accidental links within links
    $ret = preg_replace("#(<a( [^>]+?>|>))<a [^>]+?>([^>]+?)</a></a>#i", "$1$3</a>", $ret);
    $ret = trim($ret);
    return $ret;
} 

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Eroarra e la expresia regexp de la $pattern; dar, acel preg_match() din functia ta, de la linia indicata, e degeaba in acea functie, face doar eroare. Variabilele folosite: $url si $matches nu sunt definite in functie.
Poti sa stergi acea linie de cod, la fel si variabila $pattern.

royal27 Mesaje: 79
MarPlo scrie:Salut
Eroarra e la expresia regexp de la $pattern; dar, acel preg_match() din functia ta, de la linia indicata, e degeaba in acea functie, ...
Rezolvat.

Subiecte similare