Problema script logare

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
adriana.z
Mesaje: 2

Problema script logare

In primul rand felicitari pentru scriptul de logare, contine absolut tot ceea ce aveam nevoie si pentru incepatori e foarte util.
Am o singura problema...in momentul cand cineva incearca sa se autentifice, dupa ce s-a inregistrat, apare pentru o secunda " Bine ai venit, esti logat", dupa care dispare si reapare formularul de autentificare, am incercat de mai multe ori. Am incercat sa modific cate ceva in script, cum ar fi in login.php sa sterg acea limitare de reautentificare la 10 minute, dar nimic nu mi-a mers. Ce ar trebui sa modific sa mearga?
Multumesc frumos

MarPlo Mesaje: 4343
Buna
Am testat acum scriptul si nu am observat ce ai scris.
Mesajul "Bine ai venit ..." apare daca datele de autentificare sunt corecte si in cazul asta nu mai afiseaza formularul. Iar daca datele nu sunt corecte afiseaza mesajul de eroare si un link de a reveni la formular.
Nu stiu cum sau in ce conditii apare "Bine ai venit ..." si apoi formularul, fiindca dupa scrierea datelor, ori afiseaza acest mesaj ori eroare. Sau poate nu am inteles bine cand apare. Daca vrei sa modifici acel mesaj, este scris in "index1.php" si in fisierul "login.php" la functia displayLogin().

P.S Am verificat si la pagina de test (e acelasi script ca cel luat de la download) si nu am observat aceasta problema.

adriana.z Mesaje: 2
Eu nu am modificat nimic in ceea ce am downloadat deci de asta nu-mi explic de ce la unii merge si mie nu.
Am observat ca este acelasi script de de conectare la localhost si in conectarea pe localhost uneori imi da "nu exista acest utlizator" desi am primit emailul de confirmare, uneori ma conectez imediat.
Deci, in siteul meu, dupa ce introduc numele si parola (pe care le-am dat la inregistrare si care se afla in baza mea de date), apare pentru un moment "bine ai venit adriana" dupa care dispare si apare iar formularul de autentificare ca si cum nu m-as fi autentificat...deci nu se pastreaza sesiunea cum ar veni, sesiunea dureaza 0,5 secunde...as putea sa atasez linkul daca este permis
multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Da, poti lasa link-ul.
Testeaza scriptul si pe localhost, daca nu face la fel inseamna ca problema e la host sau din cauza altui script din site, si aici nu am ce face.
Conectarea la scriptul de pe acest site, daca uneori arata "nu exista acest utlizator" si alteori merge fara probleme, e posibil sa fie si de la serverul MySQL al hostului (a mai facut probleme), codul scriptului este acelasi in ambele situatii.
Daca la ceilalti care folosesc scriptul le functioneaza si nici unul nu a sesizat aceasta problema, ma face sa banuesc ca problema e la host sau poate in codul site-ului, cum ar fi: session_start() nu este pus la inceput in fisierul unde ai inclus scriptul, sau vreo comanda din alt script al site-ului care distruge sesiunea.
Incearca scriptul singur pe localhost, vezi cum se comporta si poti lasa si adresa site-ului.

Oricum, zilele astea, am de gand sa revizuesc codul script-ului de logare pentru a-l mai optimiza.

MarPlo Mesaje: 4343
Am refacut scriptul de autentificare, in mare, la prima vedere e asemanator, dar l-am mai optimizat si simplificat cat se poate, pastrand aceeasi functionalitate si protectii. Am mai redus cateva linii din cod si unele variabile, in plus, integrarea lui intr-un site se face mai simplu, printr-un singur 'echo' la o variabila.
L-am testat cu succes pe localhost si localhost, la pagina lui de test Script logare
Daca vrei sa-l folosesti si observi probleme de functionalitate cum iti aparea la celalalt, te rog sa le postezi aici ca sa le revizuesc.

Cu bine.

costin1234 Mesaje: 1
Buna ziua,
In primul rand felicitari pentru site, foarte bine documentat .
Problema mea este ca ma chinui de ceva timp sa fac un download la "Script Logare" si nu ma pot autentifica desi m-am inregistrat pe site.
Este vre-o problema ?

Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Da, a fost o problema pe care tocmai am remediat-o.
Scuze.
Acum functioneaza.

trif Mesaje: 500
si la mine nu merge nu stiu ce sa ii fac cu logarea. intra sa vezi www.bisericabiruinta.ro/i/index.php si nu merge, tot pagina de start imi arata aia de conectare in rest nimic si nu stiu ce sa ii fac!! cu stima Trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Am testat din nou scriptul din arhiva la mine pe server si functioneaza corect. Problema la tine pare sa fie de la functia session_start().
Incearca si pe localhost, cu xamp sau wampserver, daca merge, problema e de la setarile php ale serverului site-ului.
Ca sa vezi daca da vreo eroare, afauga dupa session_start() urmatorul cod:
ini_set('display_errors',1);
error_reporting(E_ALL);


Adica sa ai in fisierul index.php, la inceput, asa:

Cod: Selectaţi tot

<?php
session_start();
ini_set('display_errors',1);
error_reporting(E_ALL);
?>

trif Mesaje: 500
ms mult de raspuns. merge cu xampp pe calculator dar pe server unde este sitele nu merge, si nu imi arata nici o eroarechit ca am pus codul acela ce trebuie sa le zic ca sa activeze ca sa merga pe server? multumesc anticipat. cu stima trif
M-am hotarat!
De ce sa fiu trist?
Oricum nu intereseaza pe nimeni...!
Mai bine sunt fericit si ii enervez pe toti cu fericirea mea!
http://www.cantaricrestine.ro
---> cu stima Trif

MarPlo Mesaje: 4343
Nu am mai lucrat cu setari si configurari legate de server, nu cunosc sa spun exact, dar cred ca trebuie activate dupa cum e in manual, aici -> http://www.php.net/manual/en/session.configuration.php
Daca session_start() nu functioneaza si-i spui problema adminstratorului, ar trebui sa stie ce sa activeze. Daca nu, ramane sa schimbi firma, hosting-ul, cu altul pe care-l testezi si merge ca pe localhost.

Subiecte similare