propuneri adiacente

Dupa inscriere, puteti posta aici cate ceva despre voi sau doar un salut de bun venit.
eugen
Mesaje: 3

propuneri adiacente

Salutari celor care citesc!

Ar trebui sa incep cu propunerea dar nu pot sa ma abtin sa remarc ca am pierdut ceva timp pana m-am logat! Contul initial avea o parola ce nu corespundea cu actuala cerinta :x .
Subiectul tine de php mysql.
Imi doresc sa reusesc sa implementez autentificare - inregistrare si nu reusesc.
Respect toate instructiunile, am reusit sa-l fac sa mearga pe xampp, dar nu pe server-ul unde am cont ... platit.
M-am lungit! Cum peste tot se achita o suma pt. orice, aici n-am gasit nimic unde sa rasplatesc :lol: site-ul si sa pot cere ajutor fara sa ma simt jenat ca n-am aprofundat teoria :roll:
:arrow: Poate o donatie? (simbolica!)

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Bine ca ai reusit sa te autentifici.
Nu prea am cunostinte si nu ma pricep la ce tine de setarile si configurarea serverului. Din cate stiu, in configurarea standard, funmctiile pt. lucru cu sesiuni sunt activate. Incearca urmatorul test, nu stiu daca rzultatul va fi relevant. Adauga urmatorul cod intr-un fisier php pe server si apeleaza-l din browser.

Cod: Selectaţi tot

<?php
ini_set('display_errors',1);
error_reporting(E_ALL);

if(session_start()) echo 'Sesiunea functioneaza';
else echo 'Sesiunea NU functioneaza';
?>
- Daca va afisa Sesiunea NU functioneaza , sigur asta e problema. A fost dezactivata din "php.ini", iar cel care are acces sa o activeze e administratorul serverului, nu ma pricep ce trebuie exact activat, dar cine a dezactivat trebuie sa stie. Uita-te si in manual aici http://www.php.net/manual/en/session.configuration.php , daca ai acces la "php.ini".
Oricum, daca pe localhost functionreaza iar pe site nu, problema tine de server si trebuie sa o explici administratorului.
Daca ar fi ceva de la script ajutam cu placere, dar asa nu am cum.

eugen Mesaje: 3
Salut Marius,
Nu stiu exact ce am schimbat, dar intr-un folder fresh, cu ultimul zip postat de tine, A MERS!
Ma intrebam daca este postat vre-un script pt. PayPall?
Ei percep vre-un procent, ceva?

MarPlo Mesaje: 4343
Imi pare bine ca functioneaza.
Despre PayPal ..., da, ei retin comision din orice tranzactie.
Nu stiu la ce script de PayPal te referi. Eu fiind adeptul oferirii lucrurilor gratis, am lucrat doar cu scriptul de donatie pe care l-am gasit in contul de la ei. Au si alte scripturi, sub forma de API (mici aplicatii care se integreaza in site). Daca "rasfoiesti" documentatia de la ei poti afla mai multe.

eugen Mesaje: 3
Ok, multumesc pt. recomandari.