Redenumire fisier - system cannot find the file specified

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
alexinio3d
Mesaje: 96

Redenumire fisier - system cannot find the file specified

Salutare.
Cand incerc sa redenumesc un fisier uploadat primesc urmatoarea eroare:

Cod: Selectaţi tot

Warning: rename(C:/xampp/htdocs/folder/files/swf/luna 07 anul 2014/4-wheeler-tractor-challenge.swf,C:/xampp/htdocs/folder/files/swf/luna 07 anul 2014/4-wheeler-tractor-challenge_1405937684.swf): The system cannot find the file specified. (code: 2) in C:\xampp\htdocs\folder\admin\core\jocuri.class.php on line 395
Codul unde-mi da eroare ii urmatorul:

Cod: Selectaţi tot

rename($upload_j, $files_new_j);
Cum as putea sa rezolv problema intampinata?.
Siteuri create / configurate de mine :
SilvoProject.Ro ( Magazin Online ) : SilvoProject.Ro
TreiSute.Ro ( Comunitate de gaming ) : TreiSute.Ro

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In primul rand, cred ca e bine sa nu folosesti spatiu in numele de directoare sau fisiere, ci liniuta sau liniuta joasa "_", findca in adresa URL spatiu poate apare ca "+" sau "20%".
Acum, revenind la problema, eroarea spune clar ca sistemul apache /php nu gaseste fisierul la adresa data. Asta probabil fiindca folosesti adresa cu calea completa pe widows (C:/...).
Ca rezolvare ar fi sa inlocuiesti calea intreaga cu cea relativa, raportata la locatia fisierului php fata de cele care vrei sa le redenumesti. De exemplu, in "jocuri.class.php" sa folosesti:

Cod: Selectaţi tot

$upload_j = '../../files/swf/luna-07-anul-2014/4-wheeler-tractor-challenge.swf';
$files_new_j = '../../files/swf/luna-07-anul-2014/4-wheeler-tractor-challenge_1405937684.swf'; 

alexinio3d Mesaje: 96
Am gasit acuma problema care era.
Problema era ca atunci cand redenumea nu gasea fisierul in folder, deoarece nu-l uploada scriptul.
Va multumesc. :)
Siteuri create / configurate de mine :
SilvoProject.Ro ( Magazin Online ) : SilvoProject.Ro
TreiSute.Ro ( Comunitate de gaming ) : TreiSute.Ro

Subiecte similare