Redimensionare in HTNL

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
Avatar utilizator
steell
Mesaje: 190

Redimensionare in HTNL

salut.
problema 1: Am observat atunci cand folosesc ctrl si + pentru a mari fontul in browser totul ramane in acceasi pozitie doar marimea se modifica, asta e bine, doar ca in pagina pe care eu am facut-o atunci cand dau ctrl si + sau - totul se modifica chenarele trec unele sub altele butoanele nu mai au aceasi aranjare etc, cum repar acest lucru?
problema 2: cum fac ca un link sa aive mai multe valori de tip hoover, visited, active in acelasi timp? ma refer doar la un anumit link specificat cu id sau class nu la toate linkurile din pagina
am incercat asa

Cod: Selectaţi tot

.meniu:hover {color:#ffffff; background-color:#000000; font-weight:bold;}
.meniu:visited {color:#505050;}
merge bine dar dupa ce dau click pe un link acesta o sa fie visited iar cand pun mausul pe el nu mai apare cu alb cum e setat la hover ramane maro 505050 care e setat la visited
problema 3: am rezolvat cu formularul de la postul trecut lipsea un </form> mai sus. problema e ca acest form de tip select este intr-un tabel(care are height si width setat in procente) si cand schimb rezolutia browserului formularul iese din tabel. se poate crea un formular asemanator in javascript ? pt ca in javascript pot sa-i setez height si width, la acel select nu merge

MarPlo Mesaje: 4343
1. Ca sa ai chenarele in aceeasi pozitie cand se modifica dimensiunea fontului, cred ca ar trebui sa aibe toate dimensiuni width /height specificate; iar ca sa fie in raport cu dimensiunea fontului, trebuie lucrat cu tipul de masura "em" in loc de "px" (pixeli).
2. Nu stiu. Poate altcineva priceput in web design.
3. Incearca sa adaugi un ID la acel select si vezi daca merge ceva din css, sau si la <form> la care sa-i dai dimensiuni in procente. Cu javascript nu stiu cu ce ar schimba problema, fiindca tot cod HTML <form>, <select> trebuie adaugat.

Bizzar Mesaje: 49
2. Incearca:

Cod: Selectaţi tot

.meniu:visited{
color: #505050;
}

.meniu:hover{
color: #ffffff !important;
background-color: #000000 !important;
font-weight: bold !important;
}