script cautare

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
Ac!d
Mesaje: 3

script cautare

salut, mam apucat sa fac un site de filme de la 0.am nevoie de un script de cautat in site filme pe care la adaug, as dori un exemplu de script :( nu prea le am cu php-ul.ms anticipat

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
In care site sa caute filme? in al tau sau pe alte site-uri?
Daca in alte site-uri, nu cunosc un astfel de script.
Daca vrei unul care sa caute in site-ul tau, asta depinde de structura site-ului: baza de date, fisiere; iar pt. asta nu e ceva gata facut ci si-l face fiecare dupa site-ul lui.
Daca folosesti tabele MySQL pt. stocarea datelor, e usor, dar trebuie stiuta structura tabelului.

Ac!d Mesaje: 3
vreau cautare in site-ul meu.vreau macar un exemplu html+php+mysql. si inca ceva :) la scriptul facut de tine de logare .. cum pun resctrictie pe link .. de exemplu cand cineva vrea sa descarce un fisier trebuie sa se logeze.

MarPlo Mesaje: 4343
Pentru exemplu de cautare, uite aici un tutorial detailat http://www.webreference.com/programming/php/search/ sau poti gasi si altele cautand pe net "tutorial search php".
Pt. restrictie link sau ce vrei, la scriptul de inregistrare, pur si simplu incluzi codul link-ului doar in zona ce se afiseaza cand utilizatorul e logat, iar in rest altceva.
De exemplu:

Cod: Selectaţi tot

if(isset($_SESSION['nume'])) {
  echo '<a href="adresa_link">Nume</a>';
}
else {
  echo '<a href="javascript: alert('Trebuie sa va autentificati')">Nume</a>';
}

Subiecte similare