Modificare script date meteo cu orasul vizitatorului

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
bogdaneu
Mesaje: 5

Modificare script date meteo cu orasul vizitatorului

Salut,
vreau sa stiu daca se poate modifica scriptul de date meteo, astfel incat la intrarea unui vizitator pe pagina web unde este scriptul instalat sa afiseze direct orasul vizitatorului si datele meteo din acest oras...?
Daca se poate, ce date afiseaza pentru orasele care nu sunt incluse in baza scriptului(ex. targu-jiu)?
Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Pentru o astfel de modificare este nevoie de o baza de date cu ip-uri si orasele asociate lor.
Nu am o astfel de baza de date, si oricum in unele cazuri nu functioneaza fiindca depinde de provider-ul de internet.
De exemplu, daca vizitatorul e in Braila si are internet prin mobil de la Orange, ip-ul va indica orasul Bucuresti (locatia provider-ului).

bogdaneu Mesaje: 5
dar nu se mai pot adauga orase? cel putin sa fie toate, cred ca in romania sunt aprox. 300 orase iar in script sunt numai 181. pot sa caut woeid in yahoo weather si sa le adaug? crezi ca ar merge? de exemplu weather yahoo identifica Tg-jiu dar in baza nu apare...este posibil sa mai fi adaugat yahoo de la data scriptului?
Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Posibil ca Yahoo sa fi adaugat in baza lor de date pentru meteo si alte orase care nu erau adaugate cand a fost creat scriptul.
La pagina asta: lista-judete-orase-din-romania-t1215.htm
e o lista in format JSON cu Orasele din Romania (lista din al doilea mesaj), cu acest format (319 orase):

Cod: Selectaţi tot

{
  "Oras":{"woeid":numar_WOEID,"cod_postal":nr_cod,"latitudine":nr_lat,"longitudine":nr_long,"judet":"Judetul_Orasului"}
}

bogdaneu Mesaje: 5
aha, si vad ce lipseste din meteo_yahoo.php si le adaug la linia 8 - "public $orase" - este suficent, sau crezi ca mai am si altceva de facut? le recunoaste yahoo pe toate?
Multumesc!

MarPlo Mesaje: 4343
Am adaugat lista cu toate acele orase in scriptul meteo de pe site:
https://marplo.net/php-mysql/script- ... ahoo
Doar sa-l descarci iar.
- Nu stiu daca yahoo le recunoaste pe toate, dar ce am testat cateva aleator a mers.

Edit:
- O alta modificare, acum scriptul afiseaza initial datele ultimei localitati verificate de utilizator, retinuta in cookie; daca aceasta nu e valabila, afiseaza pt. Bucuresti.

bogdaneu Mesaje: 5
multumesc! este foarte util.
Poti te rog sa-mi spui ce modific in script ca sa verifice la fiecare 30minute, nu la 1,5 ore?
multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
In fisierul "meteo_yahoo.php", in functia yMeteoHTML(), modifica numarul 5400 (1.5 ore in secunde) cu 1800 (30 minute in secunde), la linia 160:

Cod: Selectaţi tot

if(file_exists($this->meteo_html) && filesize($this->meteo_html)>20 && time()-filemtime($this->meteo_html)<5400) { $re_html = file_get_contents($this->meteo_html); } 

Subiecte similare