Select un rand in MySQL dupa ID cu AND si OR la alte coloane

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
Viruzzz
Mesaje: 18

Select un rand in MySQL dupa ID cu AND si OR la alte coloane

Salut,
Doresc sa caute "yes" in "prod_site" si sa creeze in directorul x_name sau y_name care sunt deja create un nou director "item_id".

Cod: Selectaţi tot

$insert_cat = $mysqli->query("SELECT uniq_id FROM `prod_site` WHERE uniq_id = '$str' AND x_name = 'yes' OR y_name = 'yes'");

$in_cat = mysqli_fetch_assoc($insert_cat);
    
$dirPath = 'catalog/'.$in_cat.'/'. $item_id.'';
$result = mkdir($dirPath, 0755);
if ($result == 1) {
    echo $dirPath . " has been created";
} else {
        echo $dirPath . " has NOT been created";
}
In database cand dau query imi arata mult mai multe rows cu yes, atunci cand uniq_id = "$str" (ex: uniq_id = "0ilzilseahz6jdjtw7427h") cu propriul id, nu imi dau seama ce anume are.

Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Iti returneaza mai multe randuri fiindca structura logica cu AND si OR nu e creata corect pt ceea ce vrei.
Daca vrei sa cauti randul cu un anume id, care are "x_name" sau "y_name" 'yes', ar trebui partea cu OR in paranteze.
Incearca asa:

Cod: Selectaţi tot

$insert_cat = $mysqli->query("SELECT uniq_id FROM `prod_site` WHERE uniq_id = '$str' AND (x_name = 'yes' OR y_name = 'yes')");

Viruzzz Mesaje: 18
imi creeaza directoru dar nu in x_name sau y_name, la submit imi arata: catalog//3 has been created .
selectarea se face prin checkbox:

Cod: Selectaţi tot

<input type="checkbox" name="x_name" value="x_name" />

MarPlo Mesaje: 4343
Inseamna ca nu e definita vaqriabila $in_cat folosita la crearea directorului.
Verifica codul si vezi ce e cu acea variabila.

Viruzzz Mesaje: 18
MarPlo scrie:Inseamna ca nu e definita vaqriabila $in_cat folosita la crearea directorului.
Verifica codul si vezi ce e cu acea variabila.
e trecut la inceput cu tot codul. (primul post).

altceva nu e trecut. daca ar fi sa trec corect cum ar trebui sa realizez?

MarPlo Mesaje: 4343
Nu stiu ce reprezinta $in_cat, cum functioneaza scriptul tau si nici ce valori folosesti, de unde si cum sunt transmise.

Subiecte similare