Server / Hosting cu php

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
R32Alin
Mesaje: 27

Server / Hosting cu php

Salut
De unde am hosting nu au obtiunea php. Ca sa o instalez eu ce trebuie sa fac sau cum sa fac ca sa pot modifica?

andras Mesaje: 430
Instalarea PHP pe un server Linux e ceva mai complicata decit pe Windows, trebuie sa stii citeva lucruri: ce distributie Linux folosesti, care sint folderele de root, ce folosesti pentru dezarhivare etc. E bine sa consulti un administrator de Linux care te poate ajuta. Nu stiu ce hosting ai si ce servicii ofera ei, ar trebui sa ofere si PHP si sa-ti faca o conexiune FTP la folderul de root. Dar trebuie sa iei legatura cu ei.

MarPlo Mesaje: 4343
Poti sa alegi un hosting care sa aibe php si mysql; sunt destule cu plata si gratuite. Cum ar fi de exemplu:
- hostinger.ro (pachet gratuit si cu plata)
- x-o.ro (gratuit si cu plata)
- 3x.ro (gratuit, adresa cu subdomeniu)
- romarg.ro (cu plata)
- hostvision.ro (cu plata)
- xservers.ro (cu plata)

Plus altele straine:
- 000webhost.com (gratuit)
- hostgator.com (cu plata)

Indicat e sa exersezi pe calculatorul tau, pe localhost (cu xampp), apoi sa folosesti si un hosting pentru site-ul care vrei sa fie pe internet.
Sa ai site-ul pe hosting public, dar si pe calculatorul tau, pe localhost, pentru diferite teste /modificari inainte de a-le pune pe internet.

R32Alin Mesaje: 27
Marplo ok ms mult de tot...voi lua legatura cu ei pentru ca au blocat ptr 60 de zile ca domeniul sa nu fie transferat si sa vad daca pot adauga si optiunile de php si altele sa fie complecte.
te voi tine la curent dupa care iti voi spune ce am rezolvat
multumesc foarte mult si sunt putine personane care sunt dispuse sa ofere un ajutor

MarPlo Mesaje: 4343
Domeniul e una, iar Hosting-ul e alta. Poti folosi alt hosting (cu php si ce mai vrei) fara sa transferi domeniul.
Cei de la hosting iti dau niste adrese de server, denumite DNS, care se adauga la setarile domeniului. Apoi, cand poti si vrei transferi domeniul unde iti convine.

R32Alin Mesaje: 27
Marplo faza e ca de la ei trebuie sa cer acest lucru ca am vb cu unu de pe un site de hosting care mi'ai dat tu si spune ca timp de 60 de zile nu pot transfera domeniul la un alt hosting
astept pana maine si vad ce imi spune
o alta problema am este ca daca pun scriptul de contact care l'am luat de aici si nu am instalat php poate functiona?

MarPlo Mesaje: 4343
Nici un script php nu functioneaza fara server cu php instalat.
In plus, scriptul de contact necesita si un server de mail care sa lucreze cu php. In general, hosting-urile serioase au si server de mail.

R32Alin Mesaje: 27
server de email am pentru ca am facut deja mail de la site dar nu are php
ms mult maine am sa te tin la curent ce rezolv