Sfat in programare pentru web site

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
MarPlo
Administratorul site-ului
Mesaje: 4343

Sfat in programare pentru web site

Postez aici un mesaj primit pe privat si raspunsul dat; poate e de folos si altora.
Va rog frumos daca puteti sa ma sfatuiti, sunt nou in programare. Am inceput cu HTML, CSS, si am citit si ceva din PHP ( cam complicat) . Eu doresc sa fac un site in care lumea sa uploadeze poze, sa puna comentarii, sa se logheze ( sa aiba conturi). Nu stiu cu ce sa il fac. Mi se pare cam complicat , insa doresc sa invat.
Va rog mult daca puteti sa imi dati un sfat. Ce trebuie invatat. Puteti sa imi dati o adresa , daca se poate.
Cu stima!

MarPlo Mesaje: 4343
Raspuns:
Salut
De ceva timp am renuntat sa ma ocup de programare.
Pentru ceea ce vrei sa faci e nevoie sa stii HTML, CSS, PHP, MySQL si Javascript; plus cel putin 5-6 luni de experienta si lucru /exersare cu scripturi mici pe care sa inveti sa le faci.
Poti sa inveti din carti in format pdf, cat mai noi, dupa 2014; de exemplu:Download Learning PHP, MySQL, JavaScript, CSS & HTML5 - O'Reilly (2014) PDF si in paralel cu tutoriale de pe internet.
Sau poti incerca sa folosesti CMS-uri deja facute pt creare site, cum ar fi WordPress sau Drupal.
Cu respect.

Subiecte similare