Solutii pentru adblocker si afisare adsense

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
cadou
Mesaje: 328

Solutii pentru adblocker si afisare adsense

Ca orice utilizator, si eu mai folosesc cateodata adblocker pe site-urile unde chiar reclamele sunt in top...
Pe site-ul meu as dori sa afisez reclame de la google adsense, dar maxim 3 pe pagina .... in unele pagini doar una ...
Cum as putea sa afisez in continuare reclamele chiar daca cineva foloseste adblocker sau alte programe/aplicatii/suplimente asemanatoare ?

MarPlo Mesaje: 4343
Majoritatea afisarilor de publicitate, ca si adsense folosesc javascript pentru prezentarea reclamelor.
Aplicatiile de tip adblocker dezactiveaza rularea javascript in browser.

Solutia, pe care am vazut-o si pe alte site-uri e:
1. Adaugi in codul html la sfarsit un <div> cu position:fixed; care sa acopere continutul din fereastra, si cu un text de informare sa permita/activeze javascript.
2. Daca nu e AdBlock, adaugi un cod javascript care sa stearga acel div.

Cod: Selectaţi tot

<div id="notify_js" style="border:2px solid #0000be;position:fixed;top:25%;left:1%;right:0;width:98vw;background:#fbfbb0;color:red;text-align:center;font-size:20px;">
This page requires javascript enabled to display the content.
</div>
<script>
//js enabled
var notify_js = document.getElementById('notify_js')
notify_js.style.display ='none';

//For AdBlock, add in page an element for text
var test_adb = document.createElement('div');
test_adb.innerHTML =' &nbsp; ';
test_adb.className ='adsbox';
document.body.appendChild(test_adb);

//if AdBlock, show #notify_js, else remove it
window.setTimeout(()=>{
  if(notify_js && test_adb.offsetHeight ===0){
    notify_js.style.display ='block';
    notify_js.innerHTML ='Va rugam acordati supor site-ului dezactivand AdBlock-ul la acest site.';
  }
  else notify_js.outerHTML ='';
  document.body.removeChild(test_adb);
}, 2500);
</script>
</body>
- Deci div-ul va apare cand javascript e dezactivat, sau e AdBlock care blocheaza publicitatea.

cadou Mesaje: 328
Nu merge :D

Am incercat acum, dar nu apare mesajul acela deloc :D

MarPlo Mesaje: 4343
Din gresala nu era postat tot codul.
Acum am adaugat si partea de cod pt. AdBlock in scriptul din raspunsul de mai sus.
- Am testat cu AdBlock Plus, functioneaza.

Subiecte similare