Verificare modificare date in input text

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
cadou
Mesaje: 328

Verificare modificare date in input text

Am input-ul

Cod: Selectaţi tot

 <input type="text" name="idm" id="idm" value="<?php echo $rand['idm'];?>" style="width:200px;"> 
ce are o valoare prestabilita
Si doresc sa pun o conditie ca atunci cand cineva modifica in acel input sa treaca mai departe la verificari ... dar nu am idee unde si cum sa pun aceasta conditie ...
Si daca doar da click in acel input sa nu faca nimic, doar daca modifica in acel input sa faca ceva ....

Cod: Selectaţi tot

document.getElementById('idm').addEventListener('blur', function(e){
alert("da");
});
Am incercat cu blur, onchange, change, keyup ... dar nu este ceea ce vreau eu :d
Sper ca m-am facut inteles in explicatii :D
Multumesc anticipat !!!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Incearca cu evenimentul input.
Se emite cand ceva e adaugat in caseta de text, fie cu tastare, fie printr-un copy-paste cu mouse-ul.

Cod: Selectaţi tot

<input type="text" name="idm" id="idm" value="text.."/> 
<script> 
document.getElementById('idm').addEventListener('input', function(e){
 alert("da");
});
</script>
- Demo:

cadou Mesaje: 328
Multumesc pentru raspuns, dar ma gandeam ca dupa ce a modificat ceva in acel camp si a dat click in afara campului sa treaca mai departe .... , iar daca NU a modificat nimic in acel camp desi a dat click in acel input si apoi click in afara campului, sa nu faca nimic ....

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Cred ca se popate cu evenimentul change.
Se emite daca valoarea din caseta text a fost modificata, dupa ce nu mai e Focus /Cursorul in ea.

Cod: Selectaţi tot

<input type="text" name="idm" id="idm" value="text.."/> 
<script> 
document.getElementById('idm').addEventListener('change', function(e){
 alert("da");
});
</script>
- Demo:

cadou Mesaje: 328
Desi am incercat cu change, se pare ca nu am pus anumite conditii asa cum am vrut eu. Voi incerca alta varianta care mi-a venit acum ca si solutie, si voi reveni daca nu rezolv problema asa cum vreau eu ...

cadou Mesaje: 328
Am rezolvat problema, desi initial am incercat cu "change" , se pare ca nu m-am gandit destul de bine la conditiile ce trebuia sa le pun, si de aceea nu 'iesea' cum trebuie :D

Subiecte similare