Ajutor link download dupa upload

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
claUdiu
Mesaje: 313

Ajutor link download dupa upload

Buna, deci am un site de upload fisiere cand uploadezi fisiere iti da link de download asa dar iti da link direct de download ca si cum lai uploadat pe siteul tau eu as vrea sami dea linkul si cand ma bag pe el sa fie un buton de dw si sa descarce fisierul pe
care lam uploadat. Pls ajutatima daka stiti cum pot sa fk asa.

thX Mult .
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
O idee ar fi ca in loc de link-ul direct de download, scriptul de upload sa returneze un link catre pagina cu butonul prin care va face download. In link sa fie adaugat numele fisierului incarcat. Ex." www.pagina_buton.php?dl=nume_fisier
In pagina cu butonul se preia cu $_GET['dl'] numele fisierului si se baga in alt link al butonului, care va face trimitere direct unde a fost incarcat.
De exemplu cam asa: echo '<a href="http://www.dir_upload/'.$_GET['dl'].'">Download</a>';

claUdiu Mesaje: 313
Mersi merge, dar mai am o intrebare....:)

Cum as putea sa contorizez fiecare fisier cu sciptul Contor clikuri depe site?:D

thx Mult inca o data
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

MarPlo Mesaje: 4343
Incluzi scriptul respectiv in fisierul cu butonul si faci ca link-ul acestuia sa fie de forma:
<a href="nrclick.php?url=nume_fisier">Download</a>

In fisierul "nrclick.php", unde e codul:
// Redirectioneaza browserul spre url-ul preluat $_GET
header("Location: " . $url);


inlocuiesti cu:
// Redirectioneaza browserul spre url-ul preluat $_GET
header("Location: dir_upload/". $url);


Trebuie scrisa calea corecta la "dir_upload", restul, afisare contor, mai vezi in instructiunile din arhiva.

Subiecte similare