Datepicker adaugat cu ajax

Discutii si intrebari legate de scripturi si functii JavaScript, jQuery si Ajax, cod JavaScript in general.
andras
Mesaje: 430

Datepicker adaugat cu ajax

Salut,
Datepicker nu functioneaza pentru ca formularul care contine <input type="date"> este in clasa class.AddTurneu.php, iar aceasta clasa este instantiata dintr-un fisier apelat cu ajax (sesiuneaddturneu.php) care contine comanda:

Cod: Selectaţi tot

<?php
$objReA = new AddTurneu($mysql);
   echo $objReA->result;
?>
si imi returneaza formularul de incarcare turnee cu cimpul <input type="date"> neformatat. Dar daca pun (experimental) un <input type="date"> direct in pagina atunci functioneaza fara probleme, deci la instantierea din clasa se pierde pe undeva informatia. Referintele la datepicker le-am pus pe toate in pagina curenta in care am functia ajax. Cum pot rezolva? Multumesc.

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Ce referinte /cod JS folosesti pemtru date picker?
Cel mai probabil, cand acel cod se executa la incarcarea paginii, identifica tag-urile <input type="date"> si le face datepicker.
Cel incarcat cu ajax, ne fiind in acel moment in pagina, nu i-se aplica functia de datepicker.
Rezolvarea ar fi ca atunci cand elementul input e adaugat cu ajax in pagina, sa se execute si instructiunea JS care-l face datepicker.

Daca folosesti Webshim datepicker, solutia e sa apelezi functia updatePolyfill() in ajax la elementul unde adaugi input-date, dupa ce este adaugat.
- Sau poti folosi si alte functii, precum: appendPolyfill(), htmlPolyfill().
Detalii si exemple despre configurare gasesti la pagina: Webshim Demos.

Exemplu cu updatePolyfill()

Cod: Selectaţi tot

Intai sa fie inclus jQuery.<br>
Datepicker 1: <input type="date">
<div id="dtpk2">Datepicker 2: </div>
<button id="btndtpk">Add Datepicker</button>

<script src="http://cdn.jsdelivr.net/webshim/1.12.4/extras/modernizr-custom.js"></script>
<script src="http://cdn.jsdelivr.net/webshim/1.12.4/polyfiller.js"></script>
<script>
webshims.setOptions('waitReady', false);
webshims.setOptions('forms-ext', {types: 'date'});
webshims.polyfill('forms forms-ext');

//add input-date and make it datepicker
document.getElementById('btndtpk').addEventListener('click', function(){
  var resp ='<input type="date" />';  //can be ajax respnse with input-date
  $('#dtpk2').append(resp);
  $('#dtpk2').updatePolyfill();  //apply polyfill
});
</script>
Demo:
Datepicker 1:
Datepicker 2:

andras Mesaje: 430
Am reusit, multumesc. Nu stiam exact cind se aplica functia datepicker, dar dupa ce mi-ai explicat a fost simplu. Am pus in ajax la success: codul tau si functioneaza.

Subiecte similare