Deprecated: mysql_connect(): in Creare site cu php si mysql

Aici prezentati probleme, intrebari, sau orice subiecte legate de scripturi si tutoriale de pe site.
sergiu3
Mesaje: 6

Deprecated: mysql_connect(): in Creare site cu php si mysql

Am facut Creare site cu PHP si MySQL - CMS insa am eroarea:

Cod: Selectaţi tot

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in C:\xampp\htdocs\admin.php on line 21
Notice: 256 in C:\xampp\htdocs\admin.php on line 57
Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in C:\xampp\htdocs\admin.php on line 58
VA ROG FRUMOS CEI CARE CUNOS PROGRAMARE SA IMI SPUNA CUM SE FACE , VA MULTUMESC ANTICIPAT!!

MarPlo Mesaje: 4343
Salut
Scriptul din acel tutorial e destul de vechi (mai bine de 5 ani), deci cam depasit de noile versiuni php.
In versiunle php mai noi nu se mai foloseste mysql_connect() pentru conectare la MySQL (de aceea si mesajul de eroare), ci functiile MySQLi sau PDO.
Pentru cine este interesat, scriptul trebuie sa-l modifice (unde sunt functii care incep cu: "mysql_") ca sa foloseasca PDO sau MySQLi.

sergiu3 Mesaje: 6
Cu respect!
Totusi nu inteleg , deci unde scrie "mysql_" inlocuim cu PDO ? multumesc anticipat!!

MarPlo Mesaje: 4343
Nu e doar o simpla inlocuire de caractere, ci in loc de functiile "mysql_..." se folosesc, pentru aceleasi operatiuni, functiile similare din PDO sau din MySQLi. Deci, e necesar sa stii cum se lucreza cu PDO sau MySQLi (oricare din ele). Poti sa inveti din lectiile de pe site de la Cursul PHP-MySQL.

sergiu3 Mesaje: 6
am inteles, multumesc mult. ma voi uita pe lectii.
Edit:
Am schimbat pe acolo , imi da erori , va rog frumos din tot sufletul daca se puteti pune admin.php modificat.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu doar admin.php trebuie modificat, ci si cellalte fisiere php in care admin.php e inclus.
- Am pus in tutorialul "Creare site cu PHP si MySQL - CMS", la pagina cu scriptul si versiunea modificata cu MySQLi. O poti descarca de acolo.

sergiu3 Mesaje: 6
buna ziua. Nu reusesc sa realizez ceea ce imi spuneti , imi da erori peste erori. Va rog frumos daca se poate ( sper sa nu va suparati pe mine) sa puneti pe site modificarile necesare, as pricepe cum ati modificat , lectiile sunt ff bune, dar tot nu reusesc sa fac schimbari. Va rog mult. Am cautat pe net , vad peste tot , scripturile sunt vechi , ar fi un real ajutor daca ati modifica in script. As face corelatii cu lectiile prezentate de dumneavoastra. Consider ca mai sunt oameni care au nevoie de asa ceva. Sper sa nu va supere indrazneala ,stimez ceea ce ati facut si va multumesc mult. Cred ca sunt mai greu de cap , as intelege altfel daca as avea modificarile necesare. Stiu ca nu este nimic gratis , daca aveti un pret pentru modificarile aduse va rog sa imi spuneti. Cu stima si respect!!

MarPlo Mesaje: 4343
Am modificat codurile si din tutorialul de pe site.
Scriptul l-am testat si functioneaza bine. Urmeaza indicatiile din pagina "readme.html" din arhiva cu scriptul.
Daca faci modificari in el si iti apar erori, verifica unde ai adaugat /schimbat ceva.

sergiu3 Mesaje: 6
va multumesc mult! Dumnezeu sa va binecuvinteze! sunteti un om extraordinar!
Va respect !!

Subiecte similare