Deschidere camera chat fara refresh pagina

Discutii despre script-uri si coduri PHP-MySQL, precum si lucru cu XML in PHP.
royal27
Mesaje: 79

Deschidere camera chat fara refresh pagina

Am tot cautat pe net un script js ca atunci cand vreau sa dau click pe o camera de chat sa o incarce in pagina respectiva fara sa am refresh la pagina,adica ce vreau mai exact,sunt in camera sa spunem general si vreau sa intru in camera test.... cand dau click pe test sa nu imi mai schimbe linkul in browser, doar sa intre pe camera respectiva si sa incarce ce este in ea,un fel de iframe....ceva asa :
justblab.com/demo/blabaxp_demo.html

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Depinde cum ai chatul construuit. Daca ai camera de chat afisata intr-un iframe, faci ca la clic pe butonul pentru camera sa se schimbe adresa src din iframe.
Cam asa:

Cod: Selectaţi tot

<button id='btn_c1'>Room 1</button>
<button id='btn_c2'>Room 2</button>
<iframe id='ifr_room' src='//marplo.net/' style='display:block; height:300px; width:600px'></iframe>
<script>
var room_src ={
  r1:'//marplo.net/',
  r2:'//marplo.net/forum/'
}
var ifr_room = document.getElementById('ifr_room');
document.getElementById('btn_c1').addEventListener('click', (ev)=>{ ifr_room.src = room_src.r1; });
document.getElementById('btn_c2').addEventListener('click', (ev)=>{ ifr_room.src = room_src.r2; });
</script>
- Daca nu e camera in iframe, ci direct intr-un Div, iar datele din ea sunt adaugate cu un script ajax care e in pagina, faci ca la clic pe butonul pentru camera sa se modifice adresa url din functia ajax care preia mesajele.
Pui acea adresa intr-o variabila, iar la clic pe numele camerei schimmbi valoarea variabilei.
Astfel, la urmatoarea rulare a functiei ajax pentru chat sa apeleze scriptul de pe server cu adresa camerei solicitate.

Subiecte similare