Invataturi de la Cristos

Ce este Spiritualitatea? Daca e mai presus de cuvinte, cuvintele nu o pot arata, ci doar indica directia.
Pentru a sti, cel mai bine "gustati" si aflati; intreband, raspunzand, citind /cercetand; oricare ar fi modalitatea, nu conteaza.
MarPlo
Administratorul site-ului
Mesaje: 4343

Invataturi de la Cristos

Dati Cezarului ce e al cezarului si lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu.
- Care sunt cele ale lui Dumnezeu?
- Ce nu este a lui Dumnezeu?!
Totul e a lui Dumnezeu, deci orice dati, sa daruiti, ca si cum ati da lui Dumnezeu (chiar si gandurile).

MarPlo Mesaje: 4343
Nu judeca si nu veti fi judecati.
Judecata cu care judeci cu aceea veti fi judecati.
Temnicierul si vinovatul sunt in aceeasi inchisoare; unul de o parte a gratiilor si celalalt de cealalta parte.
Daca te invinovatesti de ceva te bagi singur in inchisoare. Daca invinovatesti pe altul cu ceva, devii temnicierul lui, ne-liber ca si el.
- Iertarea elibereaza.
- Nejudecata nu condamna.

MarPlo Mesaje: 4343
Iisus i-a zis iarăşi: Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti?
Dupa inviere, Iisus l-a intrebat de 3 ori pe Simon (Petru): "Ma iubesti?", si de fiecare data Simon a raspuns: "Da Doamne, Tu stii ca te iubesc.".
Mi-a venit in minte sa scriu aceasta pentru mine si pentru toti cei care citesc.
- De ce a intrebat Iisus asa insistent?
- Pentru raspunsul pe care Simon la constientizat si la dat "Da Doamne, Tu stii ca te iubesc.".
Simon avea mustrari de constiinta pentru faptul ca s-a lepadat de Iisus in curtea lui Caiafa. Iar Domnul, din iubire pentru el, ca sa-i readuca pacea si bucuria in suflet, cu intelepciune, prin intrebarile puse la facut pe Simon sa constientizeze singur ca, Cristos stie toate, Stie ca el il Iubeste orice ar fi.
Acestea au ramas scrise si pentru noi ca sa ne aminti ca Dumnezeu stie ca il iubim. Nu este nevoie sa spunem sau sa facem ceva pentru asta, se afla deja in inima noastra si Dumnezeu stie asta.
Dumnezeu este ceea ce omul iubeste in sufletul lui: Pacea, Bucuria, Libertatea, Sfintenia, Iubirea.
Dumnezeu stie ca il iubesti!

MarPlo Mesaje: 4343
Pe 29 August biserica sarbatoreste "Taierea capului lui Ioan Botezatorul".
Eram oarecum indignat de aceasta, de fapta evenimentului, de pomenire.
Dar am cunoscut ca totul poate avea si un alt inteles, ca e doar o pilda, ca multe altele din Noul Testament.
Absolut Tot ce exista e creat de Dumnezeu. Dumnezeu e Sursa Bucuriei, Pacii, Sfinteniei; Este sursa Mintii, Vietii, Fericirii si Libertatii; prin urmare, ceea ce nu e asa nu exista caci ceea ce Dumnezeu nu a creat nu exista.
Cele despre "Taierea capului lui Ioan Botezatorul" pot fi intelese ca o pilda, semnificatia poate fi aceasta:
- Capul reprezinta Constiinta /Sufletul.
- Taierea capului de catre gardian, dupa ce Ioan a fost intemnitat, este desprinderea si eliberarea completa a Constiintei de cele trupesti, de catre Sfantul Spirit (care e mereu cu noi, ca un gardian, si legatura cu Dumnezeu), dupa ce Mintea (Imparatul) a scos Sinele din cele ale lumii, si, impreuna cu gandurile (oaspetii) a privit cu Fericire Creatia, recunoscand cu adevarat Bucuria Vietii (dansul ficei Irodiadei).

- Sa vezi lumea prin propria ta Sfintenie.

MarPlo Mesaje: 4343
- Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică.

Misticul Ignatiu de Loyola a trait în secolul XVI. El a povestit ca in momentul convertirii sale nu a avut parte de nici un ghid spiritual, asa ca Domnul însusi l-a învatat, la fel cum îi preda profesorul unui elev.
Odata, el a declarat ca chiar daca toate Scripturile ar fi distruse, el ar continua sa creada în adevar, caci cel de la care a învatat acest adevar a fost Domnul însusi.


Crestinul:
Din pacate, în viata mea au existat o sumedenie de ghizi spirituali care au insistat sa ma ajute. Mi-au bagat în cap învataturile cu atâta insistenta încât am ajuns sa nu-ti mai aud vocea decât cu mare greutate. Nu m-am gândit niciodata ca Tu însuti ai putea fi maestrul meu, caci ei mi-au repetat continuu: "Noi suntem singurii tai ghizi. Cine ne asculta pe noi, îl asculta pe El".
Nu ei sunt însa de vina, ci eu. Caci mi-a lipsit fermitatea de a-i reduce la tacere, curajul de a descoperi singur, rabdarea de a astepta momentul potrivit si încrederea ca odata, când ma voi astepta mai putin, Tu vei rupe tacerea si mi te vei revela.

MarPlo Mesaje: 4343
Nu vă strângeţi comori pe pământ, unde le mănâncă moliile și rugina și unde le sapă și le fură hoţii; ci strângeţi-vă comori în cer.
==
Nu vă strângeţi obiecte si lucruri trecatoare; ci strângeţi-vă in viaţa amintiri frumoase.

MarPlo Mesaje: 4343
Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate acestea se vor adăuga vouă.
Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.
==
Cauta puterea divina din Sinele tau, iar restul va veni de la sine.

MarPlo Mesaje: 4343
Veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi.
==
In lume, legea interzice, iar puterea pedepseste; asta e definitia ei.
La Dumnezeu, legea e Iubire, iar puterea iarta!
Libertatea e sa fii Liber de orice lege si putere.
Adevarul e Libertate!