Laptop cu I5-7200, I5-8500 sau AMD Ryzen 7-2700

Aici este locul unde puteti scrie despre orice probleme /intrebari, in limita bunului simt, care nu au legatura cu subiectele din celelalte forumuri, sau cu materialele de pe site.
MarPlo
Administratorul site-ului

Laptop cu I5-7200, I5-8500 sau AMD Ryzen 7-2700

Vreau sa cumpar un laptop, si sunt nesigur in privinta procesorului.
De exemplu, am gasit 3 laptop-uri, fiecare cu memorie RAM 8 GB DDR4 si HDD 1 T.
Diferenta e in tipul procesorului (pretul nu conteaza), iar placa video e la fiecare una integrata.
Care din acestea indicati (sau stiti din experienta) ca e mai performant si durabil?, cel cu procesor:
- Intel Core I5 7200 ( 2 nuclee, 2.5 Ghz)
- Intel Core I5 8500 ( 4 nuclee, 1.6 Ghz)
- AMD Ryzen 7 2700 ( 4 nuclee, 2.2 Ghz)

Orice opinie argumentata e binevenita.
Multumesc.

diwsoft
.....Daca mai ajuta in vre-un fel raspunsul meu.
Eu in locul tau as opta pentru un Intel Core I5 8500 ( 4 nuclee, 1.6 Ghz).
Depinde si pentru ce doresti sa-l folosesti.
In primul rand numarul de nuclee denota viteza mai mare in procesarea datelor, (+30% fata de Intel Core I5 7200 ( 2 nuclee, 2.5 Ghz) iar daca doresti de la acest procesor a fi o solutie de Gaming sa stii ca este net superior fata de Intel Core I5 7200 2 nuclee, 2.5 Ghz cu aprox 15%. Poate fi folosit si ca statie de lucru, dar si ca desktop, in ambele variante dovedind un plus de eficienta de aprox 15% fata de Intel Core I5 7200 ( 2 nuclee, 2.5 Ghz).
Fiind lansat pe piata in trimestrul 3 al anului 2017, poseda calitati net superioare in ceea ce priveste si tehnologia folosita la realizarea lui. Avantaje prezinta si magistrala de date care suporta o frecventa de 2400 fata de 2133 Mhz, a memoriei DDR-4. Datorita numarului dublu de nuclee este larg folosit de dezvoltatorii de prelucrare foto/video, cum ar fi Adobe Ilustrator dar si de jurnalisti, chiar, deoarece il transforma pentru acestia intr-o unealta Office moderna.

Ramane la aprecierea ta ce doresti sa achizitionezi.

Cele bune

MarPlo
Dupa mai multe informari si studiu pe internet, am optat pentru un laptop Acer cu AMD Ryzen 7 2700 ( 4 nuclee, 2.2 Ghz).

diwsoft
Sa ai parte de el si sa-l folosesti cu drag.
Cele bune