O mica problema de animatie CSS

Coduri intrebari, probleme legate de HTML, XHTML si CSS
Avatar utilizator
Anghell
Mesaje: 17

O mica problema de animatie CSS

Noroc, MarPlo!

1. Am vizitat pe twitter un site de animatie, in care website-ul actual se numeste CSS-Challenges,com. In respectivul website, sunt mai multe exemple de HTML si CSS.
2. Unul dintre el se numeste 'combined-rotation':
css-challenges.com/combined-rotation

3. Am imprumutat acest mic exemplu, pentru ca imi place cum se rotesc cele doua forme. In total sunt 16 linii de cod.
4. Dar uite cum am procedat:
a. am creat un fisier in Visual Studio Code.
b. am realizat un coy/paste exemplu combined-rotation
c. am lipit acel cod in respectivul fisier in Visual Code
d. dupa care am dat save as
e. intr-un final, nu mi s-a deschis fisierul din exemplu site. Mi-a luat ceva in timp in Visual Studio Code pentru a ma lamuri ce n-am facut bine
5. In partea dreapta in sidebar, sunt niste instrictiuni sau ma rog, niste exemple de linii cod.
6. Intrebare finala: mai trebuia sa vin eu cu o linie de cod in plus de la mine (cu linii de cod suplimentar), pentru a-mi merge si mie exemplu dorit cu animatia personala? Dar uite codul respectiv:

Cod: Selectaţi tot

<html>
	<body>
		<div class="box"></div>
	</body>
</html>

Cod: Selectaţi tot

.box {
	width:280px;
	height:280px;
	display:flex;
	align-items:center;
	justify-content:center;
	font-family: "Inconsolata", monospace;
	font-size: 28px;
	border:1px solid #c39f76;
	box-sizing:border-box;
}
Multumesc anticipat!
o1 ianuarie 2020 - 31 decembrie 2020

MarPlo Mesaje: 4343
Salut,
Codul de pe acel site pe care l-ai postat aici nu e complet cel care face efectul de animatie.
De fapt, 'combined-rotation' de la acea pagina e o problema, ca un fel de test. Utilizatorii inregistrati pot trimite solutiile lor si pot vedea rezolvarile trimise.
Eu nu am cont inregistrat acolo, deci nu permit sa vad solutiile date.

Anghell Mesaje: 17
1. Multumesc pentru raspuns.
2. Am inteles raspunsul tau: este un mic examen oferit voluntarilor online, pentru a le afla capacitatile de rezolvare a viitorilor programatori.
3. Uite, sunt si eu sincer cu tine: problema la mine este ca nu sunt perseverent in ceea ce vreau sa devin in viitorul meu.
4, In data de 16 septembrie 2021, se implinesc 9 ani de cand am cont in acest forum si tot incepator sunt.
o1 ianuarie 2020 - 31 decembrie 2020

Subiecte similare