Modificare adresa link

Probleme, intrebari si subiecte legate de Server Apache, setari in fisier htaccess si Gazduire site-uri Web (Hosting).
Cristina
Mesaje: 9

Modificare adresa link

Buna ziua.
Incerc sa fac un site cu anunturi masini si sunt incepatoare. Sper macar sa intelegeti ce vreu sa va intreb. :D
Am vazut ca la siturile de masini cand accesezi o pagina cu o lista de masini dintr-o anumita marca este o pagina php . Si dupa ce dau click pe o anumita masina este o pagina xxxx.html. Cum se poate face acest lucru?
De ex eu am codul care duce la masina resprectiva

Cod: Selectaţi tot

$url = 'afisare-auto.php?isbn='.($row['isbn']);                                              //face trimitere la pagina cu masina respectiva
               $title = $row['marca'].'  '. $row['model'].'  '.$row['data_fabricatie'].', ';
              ?>
              <a href="<?php echo $url; ?>"><?php echo $title; ?></a><br /><br/>
              <?php
Deci eu ma gandesc ca la masina respectiva sa am o pagina php care sa pot scrie codul pt preluare masina.
Deci cum trebuie sa fac?
Va multumesc

MarPlo Mesaje: 4343
Se poate face cu mod-rewrite in ".htaccess", vezi tutorialul de la pagina mod-rewrite.
Atentie, daca e folosit mod-rewrite, trebuie miodificata forma link-ului URL si in pagina .php care-l genereaza.

claUdiu Mesaje: 313
Pai faci un fisier .htaccess si pui in el urmatoarele:

Cod: Selectaţi tot

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^masina-([a-zA-Z-]+).html$ /afisare-auto.php?isbn=$1 [NC,L]
Dupa ce lai pus intrun .htaccess intri in browser si intri pe url-ul de forma: http:// www .siteul-tau.do/masina-codisbn .html

Unde codisbn este codul care il prelua inainte prin variabila GET. Sper ca ai instales;) bafta.
Se spune ca...."omul tot invata in viata". Dar...Totusi...Trebie sa ne oprim undeva, nu?

Subiecte similare